Analiza Euromonitor International pokazała, ze choć globalny średni wskaźnik braku zapasów produktów kosmetycznych i higieny osobistej sprzedawanych online w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. wyniósł 7,2 proc. to niektóre kraje były bardziej odporne lub posiadały solidniejsze sieci handlu elektronicznego. W Izraelu, Korei Południowej i Turcja wskaźnik braków był niższy niż 1 proc.
Monitorowanie zmian w liczbie dostępnych SKU sprzedawanych online pokazuje, że dostępność produktów kosmetycznych i higieny osobistej drastycznie spadła podczas epidemii COVID-19. Dopiero niedawno, w czerwcu, dostawy online zaczęły się odnawiać. Arabia Saudyjska, Chiny i Argentyna odnotowały największy spadek liczby dostępnych kodów SKU od stycznia do czerwca, co doprowadziło do frustracji kupujących online.
Jednym z najbardziej poszukiwanych produktów podczas epidemii COVID-19 było – według analizy Euromonitora – mydło w płynie (w tym środek do dezynfekcji rąk), ponieważ urzędy ds. zdrowia na całym świecie zalecały dokładne mycie rąk w celu eliminowania zakażenie. W rezultacie produkty do kąpieli i pod prysznic, w tym mydła w płynie i środki do dezynfekcji rąk, odnotowały znaczny odsetek braków w magazynie i problemy z dostępnością na całym świecie.
W Stanach Zjednoczonych dostawcy tacy jak Avon, Revlon, Markwins i Coty byli w stanie zapewnić lepszą dostępność produktów online w porównaniu z innymi wiodącymi dostawcami kosmetyków i środków higieny osobistej. Natomiast firmy Shiseido, Colgate-Palmolive i Unilever zauważyły, że ich produktów zaczyna brakować – zapasy się pokończyły i spadła ich dostępność online w okresie od stycznia do czerwca.