Według danych zebranych przez Packhelp, najwięcej firm rozpoczyna przygotowania do sezonu świątecznego w miesiącach sierpień-wrzesień (62 proc.). Około 27 proc. firm planuje rozpocząć je w okresie październik-listopad. Wśród firm, które rozpoczynają swoje przygotowania najwcześniej, czyli w miesiącach czerwiec-lipiec, dominują e-sklepy z Wielkiej Brytanii. Francuski e-commerce ma z kolei tendencję do opóźniania przygotowań, przesuwając je na przełom trzeciego i czwartego kwartału.
Podczas gdy e-biznesy w Europie przygotowują się w różnym tempie, ich strategie na zwiększanie przychodów w nadchodzących miesiącach są podobne. Ankietowane firmy będą stawiać na zwiększanie świadomości marki i wzrost zaangażowania, tak aby dotrzeć do nowych klientów i pogłębić relacje z już istniejącymi.
27 proc. firm e-commerce planuje zwiększyć swoje przychody poprzez dodanie nowych produktów do swojej oferty. 17 proc. koncentrować się będzie na rozwoju social commerce, a 16 proc. planuje zwiększyć swój budżet reklamowy.
Przeczytaj również: Preferencje prezentowe Polaków: perfumy - tak, kosmetyki do kąpieli – nie
Jeżeli chodzi o działania promocyjne, mające na celu zwiększenie konwersji w e-sklepach, europejskie firmy stawiają na darmową wysyłkę (24 proc.), sezonowe rabaty (22 proc.) oraz specjalne dodatki do zamawianych produktów (19 proc.). Inne działania zgłaszane przez respondentów obejmowały m.in szybszą wysyłkę, czy możliwość zapakowania na prezent.
Sklepy internetowe, nie powinny zwlekać z rozpoczęciem przygotowań do sezonu świątecznego. Praktycznie połowa e-biznesów w Europie spodziewa się rekordów sprzedaży już w listopadzie (48 proc.).
Aby przygotować raport “Ecommerce Trends: holiday season 2021” Packhelp przeprowadził ankietę na próbie ponad 400 firm e-commerce w Europie w dn. 8-14.08 2021 roku. W badaniu wzięły udział e-biznesy z Francji (25 proc.), Wielkiej Brytanii (22 proc.), Hiszpanii (22 proc.), Niemiec (10 proc.) oraz pozostałych krajów europejskich (43 proc.). Wśród ankietowanych najwięcej było reprezentantów branży modowej (33 proc.), kosmetycznej (22 proc.), spożywczej (16 proc.).