Program HOMER został zainicjowany na początku bieżącego roku i już przynosi pierwsze efekty. Po zakończonej fazie pilotażowej, pięć osób z niepełnosprawnością wzrokową skutecznie wdrożyło się i obecnie pracuje w centrum logistycznym Amazon. Dzięki sukcesowi projektu, planowane jest zwiększenie liczby etatów dla osób niewidzących i słabowidzących do 50 w całej Polsce. Dominika Bąk-Majka, Senior Operations Manager w Amazon i współtwórczyni programu, podkreśla, że HOMER umożliwia pracę w obszarach takich jak pakowanie, przyjmowanie towaru czy sortowanie paczek, jednocześnie badając możliwości zatrudnienia w innych lokalizacjach.
Sygnał do stworzenia programu HOMER nadszedł z lokalnych władz, które zwróciły uwagę na potrzebę tworzenia nowych, bezpiecznych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, wyraził zadowolenie z inicjatywy, wskazując na jej znaczenie dla absolwentów Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którego celem jest przygotowanie do zawodu osób z niepełnosprawnościami.
Implementacja programu HOMER wiązała się z wieloma wyzwaniami technicznymi i organizacyjnymi, które rozwiązano dzięki współpracy z inżynierem z Politechniki Wrocławskiej, Markiem Tankielunem, który jest osobą niewidomą. Dzięki jego doświadczeniu możliwe było dostosowanie centrum logistycznego do potrzeb osób niewidzących, co obejmowało testowanie stanowisk pracy oraz dostosowanie ścieżek komunikacyjnych. Marek Tankielun podkreśla, jak ważna jest dostępność infrastruktury, która zapewnia osobom niewidomym pełną samodzielność w przestrzeni pracy.
Czytaj także: UOKiK nałożył karę na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd