Przykładem jest kategoria worków na śmieci, która na Amazon rośnie dynamicznie rok do roku. Wartość jej sprzedaży na Amazonie w 2021 roku jest szacowana odpowiednio na 23,5 mln euro (107,45 mln zł) na rynku brytyjskim i 10,3 mln euro (47,09 mln zł) na rynku niemieckim.
Polscy producenci mogą rywalizować ze światowymi markami oferując m.in. worki ekologiczne, antybakteryjne czy zapachowe, zgodnie z aktualnymi trendami zakupowymi wśród brytyjskich i niemieckich konsumentów – uważają autorzy raportu.
– Dwa trendy coraz mocniej kształtują strategię polskich producentów: gwałtowny rozwój polskiego e-eksportu oraz przyrastająca w dwucyfrowym tempie wartość sprzedaży na europejskim Amazonie. To ogromny potencjał dla przedsiębiorców myślących o ekspansji zagranicznej – mówi Urszula Nowicka, partner w Eubrand.
Zaznacza, że dla kupującego z Wielkiej Brytanii czy Niemiec, czyli konsumenta z zasobniejszym portfelem, cena jest ważna, ale nie najważniejsza: – Po analizie haseł wyszukiwanych przez kupujących na Amazon możemy wywnioskować, że dla klientów istotne są funkcje użytkowe, a także deklaracje producenta dotyczące jakości, do których zaliczają się solidne wykonanie i wytrzymałość worków na śmieci. Wśród wyszukiwanych fraz bardzo istotny i zdecydowanie widoczny jest się trend eko, szczególnie na rynku niemieckim. Dodatkowo, coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na worki aromatyzowane czy posiadające specjalne uchwyty – dodaje Urszula Nowicka.
Jakub Milewski, partner w Eubrand, podkreśla, że jeśli polska firma myśli o eksporcie w kanale e-commerce, musi się do tego dobrze przygotować. – Najważniejsze jest wcześniejsze zebranie kluczowych danych, analiza kategorii, marek konkurencyjnych i prześledzenie sezonowości. Niezbędne jest, aby przyjrzeć się konkurentom i ich portfolio produktowemu, prześledzić panujące trendy i dopasować asortyment do potencjalnych klientów. Kluczowe jest, aby od początku budować wizerunek marki. To główne elementy, które dają szansę polskim producentom, w tym mniejszym firmom, skutecznego konkurowania o miejsce w koszyku zakupowym europejskiego konsumenta – stwierdza.