StoryEditor
Biznes
05.08.2024 17:05

WSIiZ zdobywa pozwolenie na prowadzenie studiów II stopnia na kierunku Chemia

W laboratoriach R&D firm kosmetycznych jest popyt na wykształcone kadry / fot. Shutterstock

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia zdobyła pozwolenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie studiów II stopnia na kierunku Chemia.

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia uzyskała pozwolenie  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie studiów II stopnia na kierunku Chemia. Jak informuje, tym samym stała  się jedyną uczelnią oferującą studia II stopnia na kierunku Chemia o profilu praktycznym.

Studia II stopnia może rozpocząć absolwent studiów I stopnia na kierunku Chemia, Chemia kosmetyczna, Chemia żywności, Technologia chemiczna, Inżynieria ochrony zdrowia i promocja.  

Są to także studia dopuszczone dla absolwentów innych kierunków, dla których dyscypliną wiodącą były: nauki inżynieryjno-techniczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki medyczne i nauki o zdrowiu (wyłącznie nauki farmaceutyczne).

Absolwenci studiów na kierunku chemia mogą podjąć zatrudnienie w: laboratoriach badawczo-rozwojowych; zakładach przemysłu spożywczego, kosmetycznego, chemicznego i farmaceutycznego; laboratoriach prowadzących analizy w zakresie oceny jakości i bezpieczeństwa produktów chemicznych; przedsiębiorstwach zajmujących się wprowadzaniem do obrotu produktów kosmetycznych i żywnościowych. Dotyczy to takich stanowisk jak: chemik; chemik-technolog; specjalista ds. analiz chemicznych/badań chemicznych; laborant oraz kontroler jakości w podmiotach kontrolno-nadzorczych, w przemyśle wytwarzającym żywność, produkty kosmetyczne.

Chemia nie należy do najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej tutaj królują informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość, fizjoterapia, filologia angielska i pielęgniarstwo.

Czytaj także: Akademia Górnośląska będzie kształcić perfumiarzy. Powstał pierwszy taki kierunek studiów w Polsce

Zarazem jednak w przedsiębiorstwach rośnie zapotrzebowanie na wykształconą kadrę w zakresie analiz i badań chemicznych oraz kontroli jakości. W firmach kosmetycznych wiąże się to ze zmieniającym się prawem w zakresie surowców, rozwojem nauki i badaniami nad nowymi substancjami, otwartymi rynkami i sprzedażą produktów do krajów posiadających różne obwarowania dotyczące składu produktów oraz rosnącymi wymaganiami konsumentów.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
21.02.2025 16:38
Zmiany w The Fragrance Foundation UK: Vanita Sabnani Dalamal obejmuje stanowisko przewodniczącej
Vanita Sabnani Dalamal

The Fragrance Foundation UK (TFFUK) ogłosiła nową przewodniczącą – Vanitę Sabnani Dalamal, która obecnie pełni funkcję Wiceprezes ds. Transformacji, Strategii i Creative Lab w Puig. W swojej nowej roli będzie wspierana przez Jane Boardman, doświadczoną ekspertkę w dziedzinie komunikacji strategicznej, która została mianowana Wiceprzewodniczącą. Dalamal wnosi do organizacji 30 lat doświadczenia zdobytego w takich firmach jak Estée Lauder (Tom Ford Beauty) oraz Sotheby’s, co ma pomóc w dalszym rozwoju sektora perfumeryjnego w Wielkiej Brytanii.

Dalamal jest związana z firmą Puig od 2018 roku, kiedy to stworzyła globalne centrum transformacji, koncentrujące się na innowacjach, kulturze i strategii marek. Jej dotychczasowa działalność obejmowała przyspieszanie procesów kreatywnych oraz rozwijanie długofalowych strategii rynkowych. Annalise Fard, przewodnicząca komisji nominacyjnej TFFUK, podkreśliła, że proces wyboru był niezwykle konkurencyjny, a zainteresowanie stanowiskiem wykazało wielu liderów branży perfumeryjnej.

The Fragrance Foundation UK, założona w 1949 roku w Nowym Jorku przez marki Chanel, Coty, Elizabeth Arden, Guerlain i Helenę Rubinstein, działa w oparciu o trzy filary strategiczne. Pierwszym z nich jest edukacja, mająca na celu promowanie nauki zarówno wśród konsumentów, jak i pracowników branży. Drugim filarem jest inspiracja – podkreślanie różnorodności świata perfum i wspieranie innowacyjnych marek oraz trendów. Ostatnim aspektem działalności fundacji jest celebracja – wyróżnianie kreatywności i różnorodności, które napędzają rozwój branży.

Dalamal podkreśliła swoje zaangażowanie w dalszy rozwój organizacji, dążąc do transformacyjnego wzrostu sektora. Wspierana przez Boardman, która od 2015 roku zasiada w zarządzie fundacji i jest założycielką British Beauty Council, nowa przewodnicząca będzie pracować nad dalszym umacnianiem pozycji TFFUK na rynku. Jak zaznaczyła w swoim oświadczeniu, priorytetem jej kadencji będzie kontynuacja misji organizacji i dalsze wspieranie sukcesu oraz ewolucji branży perfumeryjnej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
21.02.2025 13:38
DSM-Firmenich z powodzeniem emituje obligacje warte 750 milionów euro
Firmenich

DSM-Firmenich ogłosił pomyślną emisję obligacji o wartości 750 milionów euro. Instrument finansowy posiada termin zapadalności wynoszący 11 lat, co oznacza, że obligacje będą wykupywane w 2036 roku.

Kupon obligacji został ustalony na poziomie 3,375 proc., co określa roczne oprocentowanie, jakie otrzymają inwestorzy. Emisja obligacji odbywa się w ramach istniejącej struktury wzajemnych gwarancji, w której DSM pełni rolę emitenta, a DSM-Firmenich działa jako gwarant.

Cena emisyjna obligacji wyniosła 98,875 proc. ich wartości nominalnej. Oznacza to, że rzeczywista rentowność obligacji dla inwestorów wynosi 3,5 proc. Instrumenty te zostaną notowane na Luksemburskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co zapewnia im płynność oraz dostępność dla szerokiego grona inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Środki pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne, w tym refinansowanie istniejącego zadłużenia spółki. Tego rodzaju operacje pozwalają na poprawę struktury finansowej przedsiębiorstwa oraz zabezpieczenie stabilnych źródeł finansowania na przyszłe lata.

Emisja obligacji o tak dużej wartości i długim terminie zapadalności świadczy o zaufaniu inwestorów do DSM-Firmenich oraz jego strategii finansowej. Korzystne warunki emisji, w tym relatywnie niska rentowność na poziomie 3,5 proc., odzwierciedlają dobrą ocenę kredytową spółki oraz jej zdolność do pozyskiwania kapitału na rynkach międzynarodowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. luty 2025 22:07