Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia uzyskała pozwolenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie studiów II stopnia na kierunku Chemia. Jak informuje, tym samym stała się jedyną uczelnią oferującą studia II stopnia na kierunku Chemia o profilu praktycznym.
Studia II stopnia może rozpocząć absolwent studiów I stopnia na kierunku Chemia, Chemia kosmetyczna, Chemia żywności, Technologia chemiczna, Inżynieria ochrony zdrowia i promocja.
Są to także studia dopuszczone dla absolwentów innych kierunków, dla których dyscypliną wiodącą były: nauki inżynieryjno-techniczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki medyczne i nauki o zdrowiu (wyłącznie nauki farmaceutyczne).
Absolwenci studiów na kierunku chemia mogą podjąć zatrudnienie w: laboratoriach badawczo-rozwojowych; zakładach przemysłu spożywczego, kosmetycznego, chemicznego i farmaceutycznego; laboratoriach prowadzących analizy w zakresie oceny jakości i bezpieczeństwa produktów chemicznych; przedsiębiorstwach zajmujących się wprowadzaniem do obrotu produktów kosmetycznych i żywnościowych. Dotyczy to takich stanowisk jak: chemik; chemik-technolog; specjalista ds. analiz chemicznych/badań chemicznych; laborant oraz kontroler jakości w podmiotach kontrolno-nadzorczych, w przemyśle wytwarzającym żywność, produkty kosmetyczne.
Chemia nie należy do najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej tutaj królują informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość, fizjoterapia, filologia angielska i pielęgniarstwo.
Czytaj także: Akademia Górnośląska będzie kształcić perfumiarzy. Powstał pierwszy taki kierunek studiów w Polsce
Zarazem jednak w przedsiębiorstwach rośnie zapotrzebowanie na wykształconą kadrę w zakresie analiz i badań chemicznych oraz kontroli jakości. W firmach kosmetycznych wiąże się to ze zmieniającym się prawem w zakresie surowców, rozwojem nauki i badaniami nad nowymi substancjami, otwartymi rynkami i sprzedażą produktów do krajów posiadających różne obwarowania dotyczące składu produktów oraz rosnącymi wymaganiami konsumentów.