W ciągu ostatnich dwóch lat czynsze na Via Montenapoleone wzrosły niemal o jedną trzecią, osiągając w 2024 roku poziom 2047 dolarów za stopę kwadratową rocznie. To o 11 proc. więcej niż rok wcześniej, co pozwoliło wyprzedzić nowojorską Piątą Aleję, gdzie czynsze utrzymały się na stałym poziomie 2000 dolarów za stopę kwadratową. Sukces tej mediolańskiej lokalizacji wynika zarówno z dużego popytu przy ograniczonej podaży, jak i korzystnego kursu euro wobec dolara. Na podium znalazła się również londyńska New Bond Street, na której czynsze wynoszą 1762 dolarów za stopę kwadratową, wyprzedzając hongkońską dzielnicę Tsim Sha Tsui.
Globalnie czynsze wzrosły w 79 spośród 138 monitorowanych lokalizacji, a średni wzrost wyniósł 4,4 proc. rok do roku. Pola Elizejskie w Paryżu utrzymały piątą pozycję, odnotowując wzrost czynszów o 10 proc. W Japonii tokijska Ginza zanotowała imponujący wzrost stawek o 25 proc., co pozwoliło zmniejszyć dystans do paryskiej lokalizacji. W Polsce warszawski Nowy Świat utrzymał 35. pozycję, z czynszami na poziomie 1032 euro za metr kwadratowy rocznie – wzrost o 15 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. To jedyna polska ulica w rankingu. Obecnie pod tym adresem znajdują się między innymi sklep Flying Tiger Copenhagen, drogeria i apteka Ziko Dermo, Sopocki Dom Aukcyjny, sklep Label des Sens, apteka Cef@rm i salon Tchibo. Najbardziej luksusowe sklepy znajdują się, zaskakująco, nieco dalej — przy ulicy Mokotowskiej i w Alejach Jerozolimskich.
Eksperci Cushman & Wakefield zwracają uwagę na rosnące zainteresowanie najemców powierzchniami w prestiżowych lokalizacjach, mimo trudnej sytuacji na rynku handlowym. “Najemcy chcą być obecni tam, gdzie mogą zapewnić klientom unikalne doświadczenia zakupowe. Nawet w czasach dominacji e-commerce, to tradycyjne sklepy budują trwałe relacje z konsumentami,” komentuje Robert Travers, Dyrektor Działu Nieruchomości Handlowych EMEA. W Polsce zauważalny jest potencjał ulic takich jak Mokotowska czy Plac Trzech Krzyży, które mogą stać się alternatywą dla centrów handlowych, choć rozwój takich lokalizacji wciąż napotyka na bariery, takie jak skomplikowane procesy najmu.