StoryEditor
Biznes
12.11.2024 15:46

UCE RESEARCH: Mikro i małe firmy w Polsce wskazują koszty i składki ZUS jako główne źródła obaw

Kwestie finansowe są palącym problemem dla polskich przedsiębiorców. / Envato Elements

Najnowsze badanie pokazuje, że mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych firm w Polsce najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz podnoszenia składek na ZUS. Co więcej, na liście zagrożeń widnieje szereg innych problemów, z którymi borykają się najmniejsi gracze na rynku.

Z raportu „Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i kancelarię ProPrawni, wynika, że aż 36,7 proc. mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw wskazuje rosnące koszty działalności jako główne źródło niepokoju. Zwiększające się ceny energii, surowców oraz wynagrodzeń powodują, że rentowność i stabilność finansowa stają się coraz trudniejsze do utrzymania. Eksperci podkreślają, że koszty te są nieprzewidywalne i trudne do kontrolowania, co szczególnie dotyka mniejsze podmioty o ograniczonych zasobach.

Drugim największym problemem dla przedsiębiorców jest podnoszenie składek na ZUS, co stanowi obawę dla 29,5 proc. badanych. Wysokie składki są stałym wydatkiem, którego nie można odliczyć od dochodów, a przedsiębiorcy muszą je opłacać, nawet w przypadku ponoszenia strat. Ekspert z kancelarii ProPrawni zaznacza, że tego typu obciążenia mają duży wpływ na płynność finansową firm, szczególnie w trudnych gospodarczo czasach.

Na trzecim miejscu wśród obaw znalazła się kwestia nierzetelnych kontrahentów – 27,2 proc. respondentów wskazuje na trudności z niewiarygodnymi partnerami biznesowymi, co może szybko doprowadzić do problemów finansowych. Dla mikrofirm i małych przedsiębiorstw, które zazwyczaj mają ograniczoną liczbę klientów, jedna nieudana współpraca może oznaczać poważne kłopoty. Do tego dochodzi jeszcze obawa przed utratą płynności finansowej (20,5 proc.) oraz ryzyko podnoszenia podatków i dodatkowych opłat (18,1 proc.).

Raport ujawnia również, że przedsiębiorcy mniej obawiają się niestabilności politycznej (1,2 proc.) oraz biurokracji sprawozdawczej (9,3 proc.). Jednakże aż 4,1 proc. badanych wskazało obawy spoza zdefiniowanych w badaniu kategorii, a tylko 2,5 proc. respondentów przyznało, że niczego się nie boi. Eksperci zauważają, że wysoki poziom niepewności oraz mnogość wyzwań, przed którymi stoją najmniejsze podmioty, świadczą o trudnym otoczeniu gospodarczym, z którym muszą się zmierzyć polskie mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa.

Czytaj także: Bielenda i Rossmann wśród najsilniejszych medialnie brandów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
12.11.2024 14:48
Jak chronić wzrok podczas precyzyjnej pracy jako stylistka lub stylista paznokci?
Stylizacja paznokci wymaga niekiedy koronkowej roboty.Shutterstock

Praca przy stylizacji paznokci wymaga nie tylko precyzji, ale także dbałości o zdrowie, szczególnie wzroku. Odpowiednie środki mogą zapobiec zmęczeniu oczu, chronić przed bólami głowy oraz utrzymać wysoką jakość pracy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sposoby, które pomogą manicurzystkom i manicurzystom zadbać o oczy podczas wykonywania szczegółowych wzorów.

Odpowiednie oświetlenie

Podstawą ochrony wzroku jest dobre oświetlenie, jednak standardowe lampy sufitowe w salonach często przynoszą więcej szkody niż pożytku. Ostre światło odbijające się od luster i błyszczących powierzchni, takich jak marmurowe blaty, może powodować odblaski, co utrudnia koncentrację. Co więcej, mocne światło potrafi wywołać migreny, zwłaszcza u osób na nie podatnych. Aby poprawić warunki pracy, warto zasugerować właścicielowi salonu zamontowanie łagodniejszego, bursztynowego oświetlenia, które nie tylko uspokaja klientów, ale również zmniejsza obciążenie oczu. Alternatywą są okulary z filtrem niebieskiego światła lub specjalne, zielone soczewki dla osób cierpiących na migreny. Kosztowne, lecz skuteczne rozwiązanie to także lampy punktowe o giętkiej szyjce, które można nabyć już za mniej niż 40 zł.

Ergonomia pracy

Wybór odpowiedniego krzesła jest równie ważny co oświetlenie. Krzesło powinno umożliwiać siedzenie z nogami opartymi na podłodze i kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni, zapewniając jednocześnie wsparcie dla pleców. Ergonomiczne krzesła klękosiady to opcja, która rozkłada ciężar ciała równomiernie, zapobiegając nadmiernemu obciążeniu pleców i zapewniając naturalne pochylenie do przodu. Dzięki temu oczy i inne partie ciała mogą pracować w komforcie, bez potrzeby kompromisu między zdrowiem a wygodą.

Aktualizacja recepty na okulary

Niedopasowane okulary mogą zwiększać zmęczenie wzroku, a także ryzyko dalszego pogłębiania się wady wzroku. Osoby z wadą 20-40 widzą obiekty w sposób, który normalna osoba widzi z dwukrotnie większej odległości. Dlatego regularne badania wzroku, zalecane co 1-2 lata, są kluczowe. Jeśli pojawiają się bóle głowy, rozmyte widzenie czy częste mrużenie oczu, czas na wizytę u optyka. Dokładna recepta na okulary to prosty sposób na zmniejszenie napięcia oczu podczas pracy nad skomplikowanymi wzorami.

Ochrona i nawilżanie oczu

Praca przy szczegółowych projektach powoduje, że mrugamy rzadziej, co prowadzi do wysuszania oczu. Warto mieć przy sobie sztuczne łzy, które skutecznie nawilżają oczy. Kilka kropel przed rozpoczęciem pracy może zdziałać cuda. Dodatkowo, w salonach, gdzie używane są różne substancje chemiczne, warto sięgnąć po gogle ochronne. Zapewniają one barierę przed drobnymi cząsteczkami i przypadkowymi rozpryskami, chroniąc delikatną powierzchnię oczu. Lokalne samorządy coraz częściej promują takie środki ochrony, przyznając salonom wyróżnienia za stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czytaj także: LaDiosa nawiązuje współpracę z Pauliną Pastuszak

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
08.11.2024 11:52
Fundacja Serce Miasta szuka marek kosmetycznych-sponsorów na obchody Dnia Kobiet 2025 w kryzysie bezdomności
Na zdjęciu uczestniczki poprzedniej edycji akcji Kobiecość Też Bywa BezdomnaSerce Miasta

Fundacja Serce Miasta, która od lat wspiera kobiety w kryzysie bezdomności, zaprasza marki kosmetyczne do współpracy przy organizacji obchodów Dnia Kobiet 2025. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby kobiet, które na co dzień zmagają się z brakiem podstawowych środków pielęgnacyjnych i higienicznych w związku z życiem na ulicy i przymusem ukrywania swojej płci dla własnego bezpieczeństwa.

Dzień Kobiet to okazja do celebrowania kobiecości, siły i wspólnoty, ale dla wielu kobiet w kryzysie bezdomności pozostaje ono jedynie odległym marzeniem. Fundacja Serce Miasta działa z myślą o tych, których codzienne życie toczy się na granicy przetrwania. Wsparcie i troska są dla nich nie tylko miłym gestem, ale wręcz aktem przywracającym godność i poczucie bycia częścią społeczności. Organizacja postanowiła w tym roku poszukać pomocy wśród marek kosmetycznych, które mogłyby zaoferować produkty oraz wsparcie logistyczne w organizacji wydarzenia.

Magdalena Lusia Żagałkowicz z Fundacji Serce Miasta podkreśliła, że w Polsce schroniska, noclegownie, ośrodki detoksykacyjne i łaźnie często są koedukacyjne lub przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, co utrudnia kobietom w kryzysie dostęp do wsparcia. W odpowiedzi na te realia Serce Miasta po raz kolejny organizuje akcję „Kobiecość Też Bywa Bezdomna”.

Wydarzenia takie jak ubiegłoroczna edycja Dnia Kobiet, gdzie zapewniono kobietom darmowe kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, ukazały jak duży wpływ mają one na poczucie wartości i psychiczne samopoczucie uczestniczek. Było to nie tylko chwilowe ułatwienie codziennych zmagań, ale także szansa na poczucie, że są zauważane i ważne. Spotkania z ekspertami, dostęp do środków pielęgnacyjnych, a także przestrzeń do swobodnych rozmów stworzyły atmosferę bliskości i wsparcia, której brakuje w ich codziennym życiu.

Fundacja Serce Miasta wzywa marki kosmetyczne do wsparcia obchodów Dnia Kobiet 2025, aby kontynuować tę ważną misję. Zaangażowanie się w akcję jest okazją dla firm do pokazania, że są wrażliwe na potrzeby społeczne i rozumieją, jak istotne jest, by każda kobieta, bez względu na status materialny, mogła poczuć się doceniona. Wsparcie finansowe, darowizny produktów lub pomoc w organizacji wydarzenia mogą stać się symbolem solidarności i empatii, a także świadectwem tego, że piękno i troska nie powinny być zarezerwowane tylko dla wybranych.

Najtrudniejsza jest dla mnie świadomość, że prawdziwą siebie mogę pokazywać tylko w odpowiednich, wyjątkowych momentach. Takich jak dziś. Zwykle ubieram się jak mężczyzna, bo wiem, że podkreślona ubraniem czy makijażem kobiecość grozi ryzykiem wykorzystania seksualnego nie tylko przez innych bezdomnych, lecz także przez służby. Jak się dziś czuję? Jak kiedyś, czyli wtedy, zanim weszłam w bezdomność.

- wypowiedziała się dla Zwierciadła jedna z uczestniczek poprzednich edycji projektu.

W poprzednich edycjach wsparcie dla inicjatywy zaoferowali zarówno znani producenci, jak L’Oreal, jak i marki takie jak Wacoal, Boutique Bielizny, salon manicure Nailed It oraz performerka Madame Méduse. Fundacja zachęca wszystkie firmy, które chcą przyczynić się do poprawy losu uczestniczek, aby zaangażowały się w tegoroczną akcję, pomagając im odzyskać siłę i motywację do dalszego działania. Aby włączyć się w projekt, należy skontaktować się z Fundacją Serce Miasta pod adresami [email protected], [email protected] lub [email protected] albo zadzwonić na numer +48 734 456 959.

Czytaj także: Kiehl‘s rozpoczyna nową inicjatywę na rzecz bezdomnej młodzieży LGBTQ+

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
12. listopad 2024 15:53