Badanie zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku i Uniwersytecie Chiang Mai w Tajlandii i opublikowane we wrześniu w czasopiśmie Cosmetics Multidyscyplinarnego Instytutu Digital Publishing Institute. Tabletki AASLM wytwarza się „metodą emulgowania na gorąco, po której następuje ponowne zestalanie na zimno, a następnie liofilizuje się w celu uzyskania suchego proszku”, jak czytamy w artykule. Mówi się, że nowe tabletki AASLM zostały opracowane przy użyciu techniki bezpośredniego prasowania i przetestowane w celu zapewnienia zgodności substancji pomocniczych ze składnikiem aktywnym za pomocą testu zgodności.
Po opracowaniu metody bezpośredniego prasowania tabletek musujących AASLM, w ramach badania przeanalizowano ich właściwości fizykochemiczne i skuteczność oczyszczania. Masę każdej tabletki ustalono na 1000 mg. Tabletki zawierają składniki musujące, w tym kwas cytrynowy i wodorowęglan sodu, które ułatwiają uwalnianie pęcherzyków dwutlenku węgla podczas interakcji z wodą, powodując w ten sposób rozpad tabletki. Stwierdzono, że stosunek kwasu do zasady 1:3 zapewnia najwyższą czystość pomiędzy różnymi testowanymi odmianami.
Badanie stabilności wykazało, że właściwości tabletek ulegają pogorszeniu pod wpływem wysokich temperatur i wilgotności. Z tego powodu zaleca się, aby tabletek musujących nie przechowywać w wysokiej temperaturze. Naukowcy zalecają ponadto opakowania zawierające wewnątrz wieczka środki osuszające, które mogą zwiększyć stabilność tabletek, co jest szczególnie potrzebne w zmiennych warunkach przechowywania.
Tabletki musujące, które przekształcają się w płynne mydło, stanowią innowacyjną propozycję dla producentów kosmetyków podróżnych, umożliwiając wygodne i łatwe korzystanie w podróży. Dla dzieci zabawne tabletki musujące mogą być atrakcyjnym sposobem na zachęcenie do mycia rąk, co może wpłynąć na lepszą higienę osobistą.
Czytaj także: Produkty kosmetyczne w formie pianek prognozowane jako trend wzrostowy aż do 2026 r.