Nowoczesne sklepy, by odnieść sukces, wpływają na zmysły klientów. Najważniejszym jest wzrok. To charakter wnętrza, wygląd towaru i sposób jego prezentacji decydują o tym, że ten sam produkt sprzedaje się w jednym miejscu lepiej, a w drugim gorzej. Dlatego oświetlenie w obiektach handlowych pełni rolę równie istotną co atrakcyjne ceny lub profesjonalna obsługa.
W drogeriach światło ma jeszcze większe znaczenie z uwagi na to, że klienci oczekują od takich miejsc najwyższego poziomu estetyki i przejrzystości oferty, a dokładne zapoznanie się z produktami i wybór odpowiedniego kosmetyku wymaga doskonałego oświetlenia.
Więcej światła, większe zyski
Dynamiczny rozwój technologii oświetleniowych daje dziś niemal nieograniczone możliwości doboru źródeł i dopasowania ich do potrzeb konkretnej przestrzeni. W przypadku drogerii liczy się przede wszystkim duża ilość światła i jego prawidłowy rozkład. Można to zaobserwować na przykładzie gigantów branży, których salony zawsze są oświetlone jasno i równomiernie, wręcz skąpane w świetle. W ten sposób zapewniają odpowiedni komfort klientom i zachęcają ich do dłuższego pobytu w drogerii. To, w połączeniu z takimi czynnikami jak atrakcyjne ceny oraz ciekawa oferta produktowa, przekłada się na sukces sklepu kosmetycznego. Dobre oświetlenie wymaga jednak odpowiednich nakładów finansowych. Warto więc wybrać taką technologię, która nie spowoduje radykalnego wzrostu wydatków na energię, a niekiedy może je wręcz obniżyć.
Warto postawić na LED
Prym w tej kwestii wiodą systemy oświetlenia diodowego. Nowoczesne źródła LED pobierają minimalne ilości prądu przy dużej jasności generowanego światła. Liderzy branży docenili te zalety i chętnie modernizują swoje oświetlenie z wykorzystaniem wciąż rozwijającej się technologii diodowej. Efektem jest zmniejszenie zużycia energii w obiekcie, a w wielu przypadkach nawet redukcja kosztów utrzymania sklepu. Ponadto oświetlenie tego typu nie wymaga częstych napraw i wymiany źródeł. Lampy LED pozostają sprawne latami. To odróżnia je na przykład od technologii metalohalogenowej, którą cechuje stosunkowo spora awaryjność, duże ilości generowanego ciepła oraz zmiana barwy w trakcie pracy, co przekłada się na obniżenie jakości całego systemu oświetlenia w sklepie.
Ile to kosztuje?
Średni koszt wyposażenia bardzo dobrze oświetlonej drogerii (1000 lx), to ok. 100 zł za mkw. Przykładowo modernizacja oświetlenia w obiekcie o powierzchni 100 mkw. wyniesie 10 tys. złotych. Cena może być niższa, jeżeli użyjemy mniej opraw. Światło o natężeniu 500 lx też spełnia swoją rolę, jednak chcąc uzyskać najlepsze efekty, należy zapewnić możliwie największą jasność w obiekcie. Modernizację systemu oświetlenia najlepiej oddać w ręce profesjonalnej firmy. Specjaliści przeprowadzą ją w sposób kompleksowy. Najpierw wykonają dokładny audyt, który określi niedobory i wady starego systemu, następnie stworzą projekt oparty o skrupulatne symulacje komputerowe, a następnie zaproponują oprawy najlepiej odpowiadające warunkom danej przestrzeni. Zrobią to też w taki sposób, by modernizacja była jak najbardziej opłacalna – zarówno w momencie zakupu oświetlenia, jak i przez cały okres jego funkcjonowania. Jeżeli jednak ktoś chce wziąć na siebie część obowiązków związanych z taką modernizacją, warto, by poznał podstawowe zasady oświetlania sklepów kosmetycznych. To warunek osiągnięcia głównego celu – zwiększenia sprzedaży.
Światło na wystawie
Do pierwszego kontaktu klienta z ofertą drogerii dochodzi już na zewnątrz budynku. Konkretnie wtedy, gdy spogląda on na wystawę sklepu. Ma ona zachęcać, wzbudzać ciekawość i w końcu powodować, że przekroczy próg sklepu. Światło wystawy jest obietnicą tego, czego potrzebuje klient – buduje przekaz. Mówi, że ten konkretny sklep docenia piękno, zna się na nim i wie, jak je zapewnić. Dlatego bardzo ważne jest, by oświetlenie wystawowe było zaaranżowane z wyjątkową dbałością. Natężenie światła na wystawie musi posiadać odpowiednie proporcje względem światła wewnątrz sklepu – powinno być jaśniejsze. Musi też zostać dopasowane do warunków panujących na zewnątrz. Do tego celu najczęściej stosuje się oprawy typu track light, montowane na szynie, zapewniające duże ilości światła. Produkty można akcentować oprawami downlight, o wąskim kącie świecenia, które nie będą oślepiały przechodniów. Nie zapominajmy też o doborze odpowiedniej barwy światła. Kosmetyki najlepiej prezentują się w białym świetle. Sprawia ono wrażenie świeżości i czystości, dodatkowo dobrze oddaje rzeczywiste kolory, co ma znaczenie w przypadku produktów do makijażu.
Jasne wnętrze
Podstawą dobrego oświetlenia wnętrza drogerii jest oświetlenie ogólne. Powinno przede wszystkim rozchodzić się równomiernie po całym obiekcie. Należy unikać miejsc niedoświetlonych. Równomierne, jasne światło, o temperaturze barwowej 4000 K odpowiadającej światłu dziennemu, pomaga w orientacji, a najnowsze badania wykazały, że poprawia nastrój i dodaje energii. Biorąc pod uwagę fakt, że ok. 80 proc. decyzji zakupowych dokonywanych jest pod wpływem impulsu i samopoczucia, to bardzo istotna zaleta. Jasne i równomierne światło przyczynia się też do zmniejszenia liczby kradzieży w sklepach – wszystkie zakamarki są dobrze widoczne.
Mówiąc o równomierności światła, należy też pamiętać o jego rozchodzeniu się w płaszczyźnie pionowej. Oznacza to mniej więcej tyle, że powinno padać na półkę z produktami z równym natężeniem od jej podstawy aż do górnej krawędzi. Nawiązując do zasad merchandisingu, produkt niedoświetlony, a więc trudniej rozpoznawalny, jest produktem drugiej kategorii. Klienci mogą go po prostu nie zauważyć lub świadomie pominąć.
Do doświetlania produktów z oferty specjalnej lub luksusowych można użyć opraw kierunkowych typu track light regulowanych (mogą być montowane np. na specjalnej szynie). Umożliwiają one dostosowanie sposobu padania strumienia świetlnego na produkt, w zależności od jego rodzaju i ułożenia. Tak jak w przypadku oświetlenia akcentującego na wystawie, należy unikać ciepłej barwy światła. Wpłynie ona negatywnie na wygląd prezentowanych kosmetyków.
Oprawy LED mają wiele zalet aranżacyjnych, ale ważne jest też to, że generują bardzo małe ilości ciepła. To oznacza mniejsze obciążenie dla klimatyzacji obiektu, a więc unikamy tak zwanych alternatywnych kosztów generowanych przez oświetlenie.
Mówiąc o prawidłowym oświetleniu wnętrza sklepu, trzeba też wspomnieć o zjawisku tzw. olśnienia. Zachodzi ono wtedy, gdy źródła światła znajdują się bezpośrednio w polu widzenia klientów. W efekcie utrudniają orientację, powodują dyskomfort i oślepiają na krótką chwilę. By temu zapobiec, należy stosować oprawy posiadające odpowiedni kąt ochrony oraz wyposażone w specjalne rastry, chroniące wzrok klientów przed najbardziej jaskrawym światłem.
Właściciele dużych sieci kosmetycznych już dawno temu odkryli, że mocne i dobrze zaprojektowane oświetlenie wpływa na powodzenie wśród klientów i na zwiększenie sprzedaży. To wyraźna wskazówka dla mniejszych drogerii, które poszukują nowoczesnych sposobów zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku.
Dominik Wagner,
ekspert od realizacji systemów oświetlenia
w obiektach komercyjnych w firmie Lumiverso
* Kosmetyki najlepiej prezentują się w białym świetle.
Sprawia ono wrażenie świeżości i czystości, dodatkowo dobrze oddaje rzeczywiste kolory, co ma znaczenie w przypadku produktów do makijażu.
* Równomierne, jasne światło, o temperaturze barwowej 4000 K odpowiadającej światłu dziennemu, pomaga w orientacji, a najnowsze badania wykazały, że poprawia nastrój i dodaje energii.
* Produkt niedoświetlony, a więc trudniej rozpoznawalny, jest produktem drugiej kategorii. Klienci mogą go po prostu nie zauważyć lub świadomie pominąć.
* Natężenie światła na wystawie musi posiadać odpowiednie proporcje względem światła wewnątrz sklepu – powinno być jaśniejsze.