Według Ministerstwa Rozwoju, rozporządzenie "ma na celu zapobiec przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami rynkowymi, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży masek służących do zakrywania ust i nosa w stosunku do cen sprzed okresu epidemii".
Maksymalna marża w hurcie, zgodnie z tym co zaproponował resort kierowany przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, miałaby wynosić 8 proc. ceny zbytu maseczek. Z kolei marża detaliczna miałaby być powiązana z ceną hurtową konkretnego produktu i mieścić się w przedziale od 5 proc. do 50 proc., w zależności od ceny. Konkretne przedziały prezentują się w następujący sposób:
Przepisy rozporządzenia dotyczyć będą zarówno maseczek ochronnych, będących środkami ochrony indywidualnej w rozumieniu odpowiednich przepisów unijnych, jak i maseczek, które nie są środkami ochrony indywidualnej, ale służą do osłaniania nosa i ust.
- Oczekiwanym efektem przyjęcia rekomendowanego rozwiązania będzie ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży tych produktów w stosunku do cen sprzed okresu epidemii. Oznacza to, że przedsiębiorstwa (dystrybutorzy, pośrednicy sprzedawcy) w swojej działalności będą musieli uwzględnić ograniczenie cenowe na te wyroby wynikające z naliczonej marży. Celem tego działania jest ochrona obywateli przed nieproporcjonalnym wzrostem cen na wyrób wykorzystywany w okresie obowiązywania przepisów nakładających obowiązek zakrywania ust i nosa w okresie epidemii wirusa SARS-CoV-2 - tłumaczy Ministerstwo Rozwoju, które przygotowało projekt rozporządzenia.
Projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji, które potrwają do 4 maja. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie trzech dni od dnia ogłoszenia.
Polska nie będzie pierwszym krajem UE, którego władze zdecydowały się na majstrowanie przy cenach produktów przydatnych w walce z pandemią koronawirusa. Przykładowo, Francja wprowadziła maksymalne ceny hurtowe i detaliczne na żele wodno-alkoholowe do higieny ciała. Z kolei Słowenia ustanowiła maksymalne ceny dla sprzętu bezpieczeństwa, sprzętu ochronnego i innego sprzętu medycznego.