
Praca Kariny Skury to przykład praktycznego wdrażania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), której celem jest minimalizacja zużycia surowców, ograniczenie emisji i ilości odpadów, a także zmniejszenie strat energii. Kluczowym elementem tego modelu jest tworzenie tzw. zamkniętej pętli – procesów, w których odpady stają się nowymi surowcami. Skura, pod opieką dr inż. Ilony Motyl, opracowała projekt pokazujący, że nawet pozostałości z procesów fermentacyjnych mogą znaleźć nowe, wartościowe zastosowanie.
Zdolna studentka Politechniki Łódzkiej ma już na koncie liczne sukcesy. Jest laureatką uczelnianego programu dla uzdolnionych studentów „E2Top” oraz zdobywczynią tytułu „Studenta roku” na swoim wydziale. W 2025 roku została również wyróżniona prestiżowym stypendium naukowym Marszałka Województwa Łódzkiego. Jej osiągnięcia świadczą o rosnącej roli młodych naukowców w promowaniu i wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
Tegoroczna edycja konkursu Stena Circular Economy Award spotkała się z rekordowym zainteresowaniem – zgłoszono aż 80 projektów z całej Polski. Jury przyznało łącznie cztery nagrody, honorując najlepsze rozwiązania opracowane przez firmy, start-upy oraz studentów. Zwycięstwo Kariny Skury w tym prestiżowym gronie to nie tylko osobisty sukces, ale również dowód na to, że polskie uczelnie techniczne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przyszłości gospodarki opartej na zasadach GOZ.