Bakterie kablowe to bakterie nitkowate, które przewodzą prąd elektryczny na odległości powyżej 1 cm w osadach i warstwach wodonośnych wód gruntowych. Bakterie kablowe umożliwiają transport elektronów na duże odległości, co łączy donory elektronów z akceptorami elektronów, łącząc oddzielone wcześniej reakcje utleniania i redukcji. Bakterie kablowe łączą redukcję tlenu lub azotanów na powierzchni osadu z utlenianiem siarczków w głębszych, beztlenowych warstwach osadu.
Odkryto, że bakterie kablowe są powiązane z bentosowymi mikrobiologicznymi ogniwami paliwowymi – urządzeniami przekształcającymi energię chemiczną na dnie oceanu w energię elektryczną. W przyszłości bakterie kablowe mogą odegrać rolę w zwiększaniu wydajności mikrobiologicznych ogniw paliwowych stosowanych w środowiskach osadowych. Stwierdzono również, że bakterie kablowe są powiązane z systemem bioelektrochemicznym, który przyspiesza degradację osadów morskich zanieczyszczonych węglowodorami, a zatem mogą odgrywać rolę w przyszłych technologiach oczyszczania wycieków ropy.Interesującym zastosowaniem biofilmów bakterii kablowych, Bacillus subtilis, jest ich potencjalne wykorzystanie w chorobie Alzheimera: w modelach zwierzęcych biofilmy chronią komórki nerwowe.
To, co istotne, to że fascynujący świat mikroorganizmów pozostaje jeszcze w dużym stopniu niezbadany. Do tej pory tylko około 1 proc. mikroorganizmów naszego świata zostało wyizolowanych i opisanych w laboratoriach.
Stowarzyszenie Mikrobiologii Ogólnej i Stosowanej (Vereinigung für Allgemeine und Angewandte Mikrobiologie — VAAM) reprezentuje około 3500 naukowców zajmujących się mikrobiologią w Niemczech. VAAM promuje naukową wymianę informacji i współpracę swoich członków w celu wdrażania wyników badań z zakresu mikrobiologii z korzyścią dla społeczeństwa i środowiska. Członkowie VAAM pełnią także rolę cenionych ekspertów, odpowiadając na pytania opinii publicznej w mediach i na prywatne zapytania.
Czytaj także: Czy wizyta w gabinecie kosmetycznym grozi zarażeniem bakterią legionella?