W Bułgarii, członku Unii Europejskiej położonym w południowo-wschodnich Bałkanach, odnotowuje się przyspieszenie sezonu zbiorów róż. Tradycyjnie rozpoczynają się one w czerwcu, jednak w tym roku, ze względu na łagodną zimę i bardzo ciepły marzec, kwitnienie róż rozpoczęło się znacznie wcześniej. "Z naszego archiwum z 1987 roku wynika, że masowe kwitnienie różanych krzewów zaczynało się między 10 a 20 czerwca. Dziś mamy róże, które zaczynają kwitnąć miesiąc wcześniej," mówi Walentin Kazandjiew, agrometeorolog z Narodowego Instytutu Meteorologii i Hydrologii w Sofii.
Produkcja olejku różanego, która rocznie wynosi od 2 do 3,5 ton, jest procesem wymagającym i pracochłonnym. Aby uzyskać jeden gram olejku, potrzeba ponad 1000 ręcznie zerwanych płatków róż, najlepiej zbieranych wcześnie rano, gdy zawartość olejków eterycznych jest najwyższa. "Każdego wieczoru kondensacja osiada na różach, co pozwala, by olejek w kwiatostanach był najwyższej jakości," wyjaśnia Mirosław Terzjew, rolnik z wioski Czerganowo.
O jakości płatków i wytwarzanego z nich olejku decydują warunki pogodowe. Todor Nikołajew, główny technolog w destylarni Terra Roza, zaznacza, że kombinacja ciepła i wilgotności jest kluczowa. "Maj jest dość deszczowy, co sprawia, że kwiaty nie kwitną jednocześnie, co umożliwia dobrą zbiórkę w ogrodach. Niskie temperatury zapobiegają odparowaniu olejku — sezon jest korzystny dla wszystkich uczestników systemu produkcji."
W Dolinie Róż kwiaty uprawiane są od czasów starożytnego królestwa Tracji. Pierwsza fabryka olejku różanego powstała w 1820 roku w pobliskim Kazanlaku, co potwierdza głęboko zakorzenioną tradycję i znaczenie tego przemysłu dla regionu. Rolnicy i naukowcy zmagają się teraz z nowymi wyzwaniami klimatycznymi, próbując dostosować technologie produkcji do szybko zmieniających się warunków.
Do czego wykorzystuje się olejek różany?
Olejek różany jest cenionym składnikiem w produkcji kosmetyków, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwzapalne i regenerujące. Jego delikatny, kwiatowy aromat jest nie tylko przyjemny dla zmysłów, ale także działa uspokajająco i relaksująco, co jest wykorzystywane w aromaterapii. Bogaty w witaminy, antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe, olejek różany pomaga w walce ze starzeniem się skóry, redukuje drobne zmarszczki oraz poprawia ogólną elastyczność i jędrność skóry. Jest także stosowany w produktach do pielęgnacji skóry wrażliwej i problematycznej, pomagając łagodzić objawy trądziku, zaczerwienienia i podrażnień. Jego wszechstronne zastosowanie czyni go kluczowym składnikiem w formułach kremów, balsamów, toników oraz maseczek kosmetycznych.
Czytaj także: Ceny kakao mogą dojść nawet do 15 tys. dolarów za tonę — co to oznacza dla branży beauty?