.
Czy konopie są legalne w Polsce?
Kwestię uprawy i przetwarzania konopi siewnych w Polsce reguluje po pierwsze ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z jej zapisami legalne konopie to te z gatunku włóknistych, w których kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, zawartość THCA i THC nie przekracza 0,2 proc. w przeliczeniu na suchą masę. Tylko wówczas surowiec roślinny może być wykorzystany w różnych gałęziach przemysłu.
Uprawa konopi siewnych w Polsce dopuszczalna jest prawem wyłącznie na potrzeby przemysłu:
- włókienniczego,
- chemicznego,
- celulozowo-papierniczego,
- spożywczego,
- kosmetycznego,
- farmaceutycznego,
- nasiennego,
- budowlanego (do produkcji materiałów budowlanych).
Oznacza to, że stosowanie suplementów czy kosmetyków zawierających ekstrakt z konopi siewnych jest w Polsce co do zasady legalne.
Wykorzystanie konopi siewnych
Konopie siewne (Cannabis sativa L.) nie mają wygórowanych wymagań glebowych, dlatego na terenach Polski jeszcze w latach 60. i 70. XX w. były uprawiane na stosunkowo dużych powierzchniach. Stanowiły wartościowy odżywczo składnik pasz dla zwierząt, surowiec budowlany oraz materiał do produkcji lin czy tkanin.
Obecnie konopie siewne znajdują szerokie zastosowanie w branży przemysłowej, spożywczej, kosmetycznej, a nawet w farmaceutycznej.
Rosnące zainteresowanie tym produktem to efekt zapotrzebowania na produkty naturalne i roślinne. Szczególną popularnością cieszą się zawierające kannabidiol suplementy diety oraz kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry (w tym skłonnej do trądziku i atopii, wrażliwej i suchej oraz dojrzałej).
Jak przetwarzane są konopie siewne?
Z konopi siewnych pozyskuje się zarówno włókna, nasiona, jak i susz. Włókna wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle budowlanym i celulozowo-papierowym. Z nasion konopnych tłoczony jest olej na zimno o cennych wartościach odżywczych. Natomiast z suszu pozyskiwany jest ekstrakt, wykorzystywany do produkcji suplementów diety i kosmetyków pielęgnacyjnych.
Techniką wydobywania ekstraktu konopnego, która nie wpływa negatywnie na właściwości składników znajdujących się w roślinie, jest metoda SFE, czyli ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym (w stanie, w którym zmieniają się właściwości fizyczne dwutlenku węgla). Konopie siewne nie są tu poddawane wpływowi wysokiej temperatury, dlatego uzyskany ekstrakt ma złocisty kolor, a składniki nie tracą na wartości ani nie przekształcają się, jak to ma miejsce np. z terpenami.
Cały proces przetwarzania konopi siewnych odbywa się w zamkniętej instalacji, w której poza rośliną znajduje się wyłącznie dwutlenek węgla.
Ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym jest zatem bardziej wydajna. Metoda ta pozwala pozyskać aż około 95 proc. objętości substancji. Przetwarzanie konopi siewnych metodą SFE jest rozwiązaniem ekonomicznym, a przy tym pozwalającym otrzymać najwyższą jakość wyciągu.