StoryEditor
Surowce
23.11.2022 00:00

Molecules: tymianek, żeń-szeń i trawa pszeniczna są obiecującymi superskładnikami

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Molecules sugeruje, że preparaty ziołowe zawierające tymianek, trawę pszeniczną i żeń-szeń wraz z kwasem ferulowym i galusowym są najbardziej obiecującymi półproduktami naturalnymi, jeśli chodzi o formulacje nowych kosmetyków o właściwościach przeciwstarzeniowych skóry.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Molecules naukowcy opisują rozwój nowych dermokosmetyków, który gwałtownie przyspieszył ze względu na zapotrzebowanie konsumentów na produkty nieinwazyjne o niewielkich skutkach ubocznych. Ponadto naturalne związki pochodzenia roślinnego i preparaty pochodzenia naturalnego, ze względu na ich bezpieczeństwo i substancje czynne, zostały istotnie spopularyzowane. Na tej podstawie naukowcy opublikowali nową analizę, której celem było zidentyfikować ostatnie postępy w badaniach produktów pochodzenia roślinnego, w tym preparatów i wyizolowanych związków o właściwościach przeciwstarzeniowych skóry.

Należy zauważyć, że odpowiednie związki pochodzenia roślinnego, takie jak resweratrol, kurkumina, kwercetyna, sylimaryna i bakuchiol, a także kilka preparatów ziołowych zawierających olejek z dzikiej róży (Rosa moschata), ekstrakt z borówki czarnej (Vaccinium myrtillus), lukrecji (Glycyrrhiza) glabra) lub olej z nasion granatu (Punica granatum) nie zostały omówione w tym przeglądzie, ponieważ te związki lub ekstrakty roślinne zostały już włączone do wielu produktów rynkowych, które twierdzą, że mają właściwości przeciwstarzeniowe skóry", napisała Erika F. Costa. Zamiast tego zespół naukowców opisał pojawiający się potencjał Thymus vulgaris, żeń-szenia Panax, Triticum aestivum i Andrographis paniculate, a także kwasu ferulowego i galusowego.

Thymus vulgaris (tymianek)

W badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, mającym na celu kontrolę procesu starzenia się skóry, standaryzowany preparat fitokosmetyczny znacznie zmniejszył zmarszczki na twarzy i linie mimiczne, a także wsparł poprawę owalu twarzy u ochotniczek po zastosowaniu miejscowym. Niedawne badania na myszach wykazały również właściwości wspomagające preparatów na bazie tymianku w gojeniu się ran i zmniejszenie łuszczycy, takiej jak powstającej wskutek stanów zapalnych stawów.

Ginseng Panax (Żeń-szeń)

Stwierdzono, że żeń-szeń, ginsenozydy i ich pochodne wspomagają leczenie wielu chorób skóry, hamując melanogenezę in vivo i in vitro, chroniąc skórę przed promieniowaniem UV, wspomagając gojenie się ran skóry, działając przeciwzmarszczkowo i nawilżając skórę. Preparaty na bazie żeń-szenia wykazały również działanie hamujące atopowe zapalenie skóry. Obszerne prace przeglądowe zawierające charakterystykę farmakologiczną i chemiczną preparatów ziołowych i wyizolowanych związków z żeń-szenia oraz główne mechanizmy jego działania związane z jego właściwościami przeciwstarzeniowymi (przeciwzmarszczkowe, zwiększające elastyczność skóry, hamujące melanogenezę, nawilżające, przeciwtrądzikowe, przeciw atopowemu zapaleniu skóry i przeciw wypadaniu włosów) wskazują tę roślinę leczniczą jako potencjalny surowiec i źródło związków chemicznych przydatnych do opracowywania nowych produktów przeciwstarzeniowych skóry.

Triticum aestivum (trawa pszeniczna)

Olej z ekstraktu polarnych lipidów otrzymany z bielma Tritium aestivum został oceniony w ramach badania, podczas którego podawano doustnie w podwójnie ślepej próbie kontrolowanej placebo z udziałem 64 zdrowych ochotniczek przez 12 tygodni. Zbadano również działanie oleju na próbkach żywej skóry. W badaniu klinicznym leczenie olejem z ziarna pszenicy sprzyjało poprawie zmarszczek kurzych łapek i nawilżeniu skóry u kobiet, podczas gdy w eksperymentach ex vivo olej Tritium aestivum sprzyjał znacznemu wzrostowi kolagenu w próbkach skóry napromieniowanej promieniowaniem UV.

Czytaj także: Zaprzestanie komercyjnego stosowania rekiniego skwalenu celem kampanii w przemyśle beauty

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
21.02.2025 13:38
DSM-Firmenich z powodzeniem emituje obligacje warte 750 milionów euro
Firmenich

DSM-Firmenich ogłosił pomyślną emisję obligacji o wartości 750 milionów euro. Instrument finansowy posiada termin zapadalności wynoszący 11 lat, co oznacza, że obligacje będą wykupywane w 2036 roku.

Kupon obligacji został ustalony na poziomie 3,375 proc., co określa roczne oprocentowanie, jakie otrzymają inwestorzy. Emisja obligacji odbywa się w ramach istniejącej struktury wzajemnych gwarancji, w której DSM pełni rolę emitenta, a DSM-Firmenich działa jako gwarant.

Cena emisyjna obligacji wyniosła 98,875 proc. ich wartości nominalnej. Oznacza to, że rzeczywista rentowność obligacji dla inwestorów wynosi 3,5 proc. Instrumenty te zostaną notowane na Luksemburskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co zapewnia im płynność oraz dostępność dla szerokiego grona inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Środki pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne, w tym refinansowanie istniejącego zadłużenia spółki. Tego rodzaju operacje pozwalają na poprawę struktury finansowej przedsiębiorstwa oraz zabezpieczenie stabilnych źródeł finansowania na przyszłe lata.

Emisja obligacji o tak dużej wartości i długim terminie zapadalności świadczy o zaufaniu inwestorów do DSM-Firmenich oraz jego strategii finansowej. Korzystne warunki emisji, w tym relatywnie niska rentowność na poziomie 3,5 proc., odzwierciedlają dobrą ocenę kredytową spółki oraz jej zdolność do pozyskiwania kapitału na rynkach międzynarodowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
14.02.2025 12:05
Z patelni do kosmetyków: Wielkopolanie pomogą recyklingować zużyty olej spożywczy
Gmina Dopiewo - strona oficjalna

Mieszkańcy dziesięciu miejscowości w Wielkopolsce zyskali nową możliwość recyklingu zużytego oleju spożywczego dzięki instalacji olejomatów. To innowacyjne rozwiązanie ma na celu ochronę środowiska i ograniczenie zanieczyszczenia kanalizacji. Zużyty olej, zamiast trafiać do ścieków, może być przetwarzany na biopaliwa, środki czystości, kosmetyki czy biodegradowalne tworzywa sztuczne. Projekt wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym, umożliwiając mieszkańcom wygodne i ekologiczne pozbywanie się tłuszczów kuchennych.

Aby skorzystać z olejomatu, mieszkańcy muszą zarejestrować się w specjalnej aplikacji, dzięki której otrzymują dostęp do systemu zbiórki. Proces jest prosty – po pobraniu pustej butelki z urządzenia należy napełnić ją zużytym olejem i zwrócić do olejomatu. Regularne korzystanie z tej metody pomaga unikać kosztownych awarii kanalizacyjnych. Jak podkreśla inicjatorka projektu, Małgorzata Rdest, problem zatorów tłuszczowych, tzw. fatbergów, dotyka wielu miast na świecie. Przykładem jest Londyn, gdzie w 2017 roku usunięcie 250-metrowego fatberga ważącego 130 ton kosztowało setki tysięcy funtów. Podobne zatory pojawiają się również w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, generując wysokie koszty napraw infrastruktury kanalizacyjnej.

Olejomaty umożliwiają efektywne wykorzystanie zebranego oleju, który jest regularnie odbierany i poddawany recyklingowi. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji biodiesla, który zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Olej posłuży także w przemyśle chemicznym do wytwarzania kosmetyków oraz biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Inicjatywa nie tylko ułatwia mieszkańcom odpowiedzialne pozbywanie się zużytego oleju, ale również wspiera rozwój ekologicznych technologii i zmniejsza negatywny wpływ odpadów na środowisko.

Pierwsze olejomaty stanęły w Plewiskach, Stęszewie, Kościanie, Czempiniu, Puszczykowie, Dąbrówce, Buku, Opalenicy, Grodzisku Wielkopolskim i Zbąszyniu. W planach jest rozszerzenie projektu na kolejne miejscowości, co pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie społeczności lokalnych w ochronę środowiska. Nowatorskie rozwiązanie w Wielkopolsce może stać się wzorem dla innych regionów Polski, promując świadome zarządzanie odpadami i wspierając zrównoważony rozwój.

Czytaj także: Z kanalizacji do perfumerii: nowa technologia zmienia odpady tłuszczowe w luksusowe zapachy

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 17:06