– W dzisiejszych czasach nieuniknione stało się stosowanie produktów do stylizacji. Niestety prostownice czy lokówki uszkadzają mieszek włosowy, a także łodygę, powodując, że włosy stają się kruche, suche i rozdwojone – czytamy w raporcie na temat trendów w surowcach do produktów pielęgnacji włosów, przygotowanym przez firmę Kaczmarek Komponenty.
Publikacja zdradza, że jednym ze sposobów niwelowania tego problemu jest przywrócenie włosom połysku i miękkości poprzez uzupełnienie utraconego/uszkodzonego sebum i keratyny. Można to zrobić za pomocą odżywek bogatych w składniki aktywne lub minimalizując te straty używając delikatnych detergentów.
Firma Kaczmarek Komponenty zwraca jednak uwagę, że właściwa pielęgnacja uzależniona powinna być nie tylko od prawidłowej diagnozy problemu, ale też od zidentyfikowania porowatości włosów. Porowatość to inaczej stopień odchylenia łusek. W przypadku włosów niskoporowatych łuska przylega do łodygi, przez co są one z reguły lśniące, dobrze nawilżone, elastyczne, nie puszą się. Są za to trudne do zafarbowania i łatwo je przeciążyć.
– W przypadku przeciążenia zaleca się włączenie do pielęgnacji szamponu oczyszczającego i stosowanie go raz w tygodniu. Natomiast w celu nawilżenia warto – co dwa tygodnie – sięgnąć po maski pielęgnacyjne. Włosy niskoporowate dobrze tolerują też kuracje ciepłymi olejami: kokosowym, awokado, oliwą z oliwek – podpowiada raport Kaczmarek Komponenty.
Do odżywiania włosów niskoprowatych firma zaleca stosowanie odżywek bez protein – takich, które włosy łatwo wchłoną i które nie spowodują obciążenia. Stanowczo odradza używanie odżywek bez spłukiwania. Jako szczególnie cenny składnik pielęgnacyjny do włosów niskoporowatych wskazywane jest masło muru muru.
– Podobne jest do masła kakaowego – może stanowić jego alternatywę. Jest też idealnym zamiennikiem oleju kokosowego. Zapewnia włosom nawilżenie, dzięki któremu stają się one miękkie i przyjemne w dotyku – czytamy w raporcie o najnowszych składnikach w produktach pielęgnacji włosów.
Masło muru muru ma silnie działanie nawilżające. Polecane jest szczególnie do włosów suchych i kędzierzawych. Składnik warto stosować w szamponach (w których jego zalecana zawartość wynosi 0,2 -1 proc.), odżywkach oraz w maskach do stosowania na noc (nawet do 100 proc. zawartości).