Lilial (INCI: Butylphenyl Methylpropional) został włączony w poczet substancji zakazanych do stosowania w produktach kosmetycznych.
Po 1 marca 2022 wszystkie produkty kosmetyczne z tymi składnikami nie mają prawa znaleźć się na rynku UE.
Jeśli dany produkt już jest w sprzedaży, to do 1 marca 2022 należy go bezwzględnie wycofać.
Informowaliśmy o tym w listopadzie ub.r. Lilial i pirytionian cynku zakazane. Kosmetyki z ich zawartością musza zniknąć z półek
Firma Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków, która wówczas opublikowała komunikat, potwierdza tę informację.
Lilial to syntetyczny aldehyd aromatyczny występujący w kompozycjach zapachowych i aromatach. Wstępuje pod nazwami Butylphenyl Methylpropional, p-BMHCA, aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy czy też Lily Aldehyde. Nadaje produktom silny kwiatowy aromat przypominający cyklamen lub konwalię. Stosowany w perfumach, kosmetykach pielęgnacyjnych oraz chemii domowej (np. w proszkach do prania, płynach do płukania). Silny alergen. Ze względu na klasyfikację jako substancja mająca negatywny wpływ na rozrodczość (Repr. 1B) została załączona do aneksu II rozporządzenia 1223/2009 w pozycji 1666.
Niestety w rozporządzeniu 1223/2009 mamy taki obowiązek narzucony na dystrybutorów (art. 6)
3. Jeżeli dystrybutorzy uznają lub mają powody sądzić, że:
- dany produkt kosmetyczny nie jest zgodny z wymogami przewidzianymi w niniejszym rozporządzeniu, nie udostępniają produktu na rynku, dopóki nie zostanie on dostosowany do obowiązujących wymogów;
- produkt kosmetyczny, który udostępnili na rynku, nie jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, zapewniają przyjęcie środków naprawczych niezbędnych do dostosowania tego produktu, wycofania go z rynku lub wycofania od użytkowników końcowych, w razie potrzeby.
Ponadto jeżeli produkt kosmetyczny stwarza ryzyko dla zdrowia ludzi, dystrybutorzy niezwłocznie informują o tym osobę odpowiedzialną oraz właściwe organy krajowe państw członkowskich, w których udostępniły dany produkt, podając szczegóły zwłaszcza dotyczące niezgodności oraz przyjętych środków naprawczych.
Szczegóły w rozporządzeniu nr 2021/1902 z dnia 29 X 2021.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R1902&from=EN