Koncentracja metali we włosach zależy od ich porowatości oraz jakości wody, którą na co dzień myjemy włosy, jak też wody na myjce w salonie fryzjerskim. Nawet w najczystszej wodzie mogą być skumulowane znaczne ilości metali. Wpływ ma na to również jakość rurociągów. Podczas każdego mycia włosów cząsteczki metali akumulują się wewnątrz włókien włosa.
Im bardziej porowate włosy, tym bardziej akumulują się w nich metale – włókna włosa zachowują się jak gąbka. Nadmiar metali we włosach nie ma wpływu na ludzkie zdrowie. Niestety ma on ogromne znaczenie dla procesów koloryzacji i dekoloryzacji. To dlatego, że w kontakcie z oksydantami metale, zwłaszcza miedź, mogą prowadzić do zniszczenia włosówi niedoskonałych efektów koloryzacji.
– Jeśli koncentracja metalu we włosach wynosi co najmniej 30 PPM istnieje ryzyko dla procesów koloryzacji i dekoloryzacji – mówi Leila Hercouet, senior research associate, Disruptive Innovationn Epartament L’Oreal France
Aby temu zaradzić koncern L’Oreal opracował technologię neutralizującą metale we włosach. Neutralizatorem jest glikoamina. Jej cząsteczka zawarta w preparacie do stosowania przed koloryzacją jest tak mała, że jest w stanie wniknąć do wewnątrz włókna włosa i zneutralizować obecne w nich metale.
Linia Metal Detox to nie tylko preparaty do stosowania w salonie fryzjerskim. L’Oreal oferuje także gamę Metal Detox do użytku domowego. Włosy po koloryzacji mają bowiem większą skłonność do wchłaniania metali. Narażone są na to poprzez codzienną ekspozycję na promienie UV, które wchodzą w interakcje z metalami we włosach. W efekcie po ich koloryzacji z czasem pojawiają się ciepłe refleksy, kolor blaknie, a włosy tracą blask.
Dlatego by utrzymać efekt oczyszczenia z metali i intensywność koloru, warto kontynuować stosowanie preparatów w domu – szamponu, który oczyszcza włókna włosa z metali oraz maski, by chronić włosy przed osadzaniem metali na powierzchni włosów.