Żel do mycia ciała Matcha Hemp Body Wash nie był planowanym produktem, ale wypadkową tego, że partia żelu do mycia twarzy marki KraveBeauty nie do końca spełniała standardy. „Ten żel do mycia ciała był czymś, czego nigdy nie było w naszym łańcuchu produktów” – mówi założycielka i dyrektorka generalna KraveBeauty, Liah Yoo, która założyła markę produktów do pielęgnacji skóry w 2017 roku. "Postanowiliśmy nie przekierowywać tego produktu do odpadów i wykorzystać go jako okazję do podniesienia świadomości społeczeństwa [na temat odpadów]”.
Na początku tego roku problem z produkcją zaowocował niedoskonałą partią najlepiej sprzedającego się środka do czyszczenia twarzy Matcha Hemp, nadając mu inną konsystencję niż ta, do której przyzwyczajeni byli klienci. Firma została z ponad czterema i pół tysiącami litrów produktu, którego nie mogła sprzedać w zaistniałej formie. Po próbie przeformułowania środka, aby dostosować go do swoich standardów, KraveBeauty ostatecznie zdecydowało się na zmianę, dodając środki powierzchniowo czynne i wykorzystując produkt do stworzenia kosmetyku do mycia ciała.
Żel pod prysznic, który jest sprzedawany w cenie 8 dolarów za opakowanie, jest częścią kampanii „Waste Me Not” KraveBeauty, mającej na celu podkreślenie często ukrywanych ilości odpadów w branży kosmetycznej – to znaczy odpadów poza plastikowymi opakowaniami. Jest to również jeden z przykładów tego, jak firma ponownie wykorzystała produkty, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone; KraveBeauty sprzedaje również wersje nowego kosmetyku oczyszczającego, który został wyprodukowany w partiach pilotażowych, a oba produkty są dostępne tylko do wyczerpania zapasów.
„Ponieważ przeszliśmy przez tak wiele różnych produkcji pilotażowych, stworzyliśmy tak wiele tych "odpadów" — doskonale nadających się do użytku produktów, ale nie o konsystencji, którą chcielibyśmy zatwierdzić lub z której bylibyśmy dumni” — mówi Yoo. W ramach kampanii Waste Me Not, KraveBeauty sprzedaje zarówno nowe, prawidłowe partie środka czyszczącego, jak i partie pilotażowe, których ceny są o 50% niższe od regularnych cen detalicznych. Yoo mówi, że ma to na celu podkreślenie, w jaki sposób innowacje – czy to w branży kosmetycznej, czy w innych branżach, takich jak żywność – często wiążą się z wieloma próbami i błędami, których efekty trafiają na wysypiska śmieci. Chociaż ma nadzieję, że nie napotka ponownie problemów produkcyjnych, Yoo mówi, że inicjatywa Waste Me Not będzie miała całkiem stałe miejsce w jej firmie.
Czytaj także: Agnieszka Sznyk, Innowo: 75 proc. wyprodukowanego plastiku jest odpadem. System zarządzania tym surowcem się nie sprawdza