Kanada planuje dołączyć do ponad 40 innych krajów w zakazie testowania kosmetyków na zwierzętach; posunięcie to zostało nakreślone w wydaniu budżetu federalnego w ramach zmian w ustawie o żywności i lekach.
Jest to propozycja, która jest mile widziana przez wielu konsumentów i organizacje, które twierdzą, że testy na zwierzętach w przemyśle kosmetycznym powodują niepotrzebne cierpienie i śmierć. – Istnieje około 20 tys. chemikaliów, które są regularnie stosowane w kosmetykach i wszystkie zostały już przetestowane na zwierzętach, nie ma potrzeby robić tego dalej. Więc to powstrzymamy – wyjaśniła Barbara Cartwright, dyrektorka generalna Humane Canada, która jest krajową federacją SPCA i stowarzyszeń humanitarnych.
To oświadczenie i działanie jest następstwem raportu C&T ze stycznia 2023 r., że po 8 latach dyskusji Ottawa zamierza zakazać testowania kosmetyków na zwierzętach, a kanadyjski minister zdrowia Jean-Yves Duclos jest gotowy przyspieszyć zmiany w federalnej ustawie o żywności i lekach, obejmując nimi cały kraj. Opóźniona reakcja na zakaz testów na zwierzętach została skrytykowana i opisana jako mocno spóźniona. Odpowiadając na proponowane środki, The Body Shop, jeden z pierwszych liderów branży sprzeciwiających się testowaniu kosmetyków na zwierzętach, pochwalił rząd. Według firmy, aby osiągnąć ten punkt, przez kilka lat współpracowała z rządem Kanady i innymi organizacjami pozarządowymi.
The Body Shop wyraża uznanie dla Ministra Duclos i Health Canada za ich pracę nad wprowadzeniem tej ustawy – powiedziała Hilary Lloyd, wiceprezeska ds. marketingu i odpowiedzialności korporacyjnej w The Body Shop North America. Jako lider w dziedzinie kosmetyki wolnej od okrucieństwa, świętujemy ten kamień milowy i zastanawiamy się nad pełną pasji i ciężkiej pracy naszego partnera kampanii, Cruelty Free International, naszych zespołów detalicznych i oczywiście naszych klientów-aktywistów, którzy złożyli ponad 625 tys. podpisów w Parlamencie w 2018 roku z prośbą o zakończenie testów kosmetyków na zwierzętach. (...) Ten ogromny wysiłek jest przykładem tego, jak biznes może i powinien kształtować pozytywne zmiany w społeczeństwie.
The Government of Canada has moved to ban cosmetic testing on animals in the 2023 Budget Bill! This is a huge win for animal welfare. Cosmetic testing is unnecessary and painful for animals, and an issue we've advocated to end for years. Help spread the good news! #budget2023 pic.twitter.com/rVu7fyc8sA
— Humane Canada (@HumaneCanada) March 30, 2023
We wspólnym oświadczeniu Cruelty Free International, The Body Shop, Animal Alliance Canada, Humane Society International, Lush Cosmetics and Cosmetics Alliance Canada odpowiedziały: – Dzisiaj pochwalamy rząd Kanady za potwierdzenie jego zobowiązania do zakazania testowania kosmetyków na zwierzętach i handlu nimi w budżecie federalnym na 2023 r. ... Teraz z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie ustawy o wykonaniu budżetu, która, mamy nadzieję, spełni nasze trwające od dziesięcioleci wezwanie.
Coraz więcej krajów wprowadza zakazy testowania kosmetyków na zwierzętach. W Unii Europejskiej takie praktyki są już zakazane, podobnie jak w Indiach, Izraelu i Norwegii. W tym roku zacznie obowiązywać zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Australii, a w 2025 roku w Brazylii i w Kalifornii. Wprowadzenie takich zakazów to efekt rosnącej świadomości społeczeństwa na temat dobrostanu zwierząt i postępującej urbanizacji.
Czytaj także: Kanadyjski przemysł kosmetyczny to obecnie najszybciej rozwijająca się branża [DANE]