Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Kosmetyków (SCCS), na wniosek Komisji Europejskiej przyjrzał się dwóm substancjom Benzophenone-3 i Octocrylene stosowanym jako filtry UV w produktach kosmetycznych.
W wyniku tego następują zmiany w załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące produktów kosmetycznych z dnia 30 listopada 2009 r.) w zakresie stosowania w produktach kosmetycznych substancji: 2-hydroksy-4-metoksy benzofenon/Oxybenzone (nr CAS 131-57-7), nazwa INCI: Benzophenone-3 oraz ester 2-etyloheksylowy kwasu 2-cyjano-3,3- difenyloakrylowego/Octocrylene (nr CAS 6197-30-4), nazwa INCI: Octocrylene – podaje firma Cosmetics Safety Consulting zajmująca się oceną bezpieczeństwa kosmetyków oraz doradztwem we wprowadzaniu produktów kosmetycznych do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Co sprawdzano w filtrach UV?
W świetle obaw związanych z potencjalnymi właściwościami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego, które mogłyby mieć substancje Benzophenone-3 i Octocrylene stosowane jako filtry UV w produktach kosmetycznych. Komisja Europejska zwróciła się do Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) o przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa wyżej wymienionych substancji.
Jakie jest orzeczenie SCCS wobec Benzophenone-3 i Octocrylene?
Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) stwierdził, że:
- Benzophenone-3 jest bezpieczny dla konsumentów w przypadku stosowania jako filtr UV do maksymalnego stężenia 6% w kremach do twarzy, kremach do rąk i szminkach, stosowanie substancji Benzophenone-3 w stężeniu do 0,5% w produktach kosmetycznych w celu ochrony składu kosmetyku jest bezpieczne dla konsumenta.
- Benzophenone-3 jest bezpieczny dla konsumentów do maksymalnego stężenia 2,2% w kremach do ciała oraz w sprayach w rozpylaczu i z pompką, jeżeli w tym samym składzie nie ma dodatkowego zastosowania substancji Benzophenone-3 w stężeniu 0,5% w celu ochrony składu kosmetyku. W przypadku, gdy Benzophenone-3 jest również stosowany w stężeniu 0,5% w tym samym składzie, poziom substancji Benzophenone-3 stosowanej jako filtr UV nie powinien przekraczać 1,7 % w kremach do ciała oraz w sprayach w rozpylaczu i z pompką.
- Octocrylene jest bezpieczny w przypadku indywidualnego i łącznego stosowania w kremach lub płynach przeciwsłonecznych, sprayach przeciwsłonecznych z pompką, kremach do twarzy, kremach do rąk i szminkach do maksymalnego stężenia 10 %. Stosowanie Octocrylene jest bezpieczne w produktach w sprayu w rozpylaczu w stężeniu nie przekraczającym 9%.
Od kiedy obowiązują zmiany?
W oparciu o opinię SCCS wprowadzono zmiany w załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1176 z dnia 7 lipca 2022 r. wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Okresy przejściowe na wprowadzane do obrotu w Unii do dnia 28 stycznia 2023 r. i udostępniane na rynku unijnym do dnia 28 lipca 2023 r.
Link do dokumentu:
https://lnkd.in/eeNU7CS7
Źródło: Cosmetics Safety Consulting