Największa w Europie baza składników kosmetycznych – licząca prawie 30 tys. składników – znana w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii pod nazwą Cosmile – od 16 lutego 2023 jest narzędziem rekomendowanym do stosowania przez Cosmetics Europe.
– Cosmetics Europe z radością dzieli się tym narzędziem z obywatelami Europy. Konsumentowi poszukującemu w internecie wiadomości na temat produktów kosmetyków trudno zorientować się, które źródła informacji są wiarygodne. Europejski przemysł kosmetyczny chce zapewnić obywatelom Europy prosty sposób na uzyskanie dostępu do wiarygodnych, sprawdzonych i naukowo potwierdzonych informacji na temat składników kosmetyków – mówi John Chave, dyrektor generalny Cosmetics Europe.
Baza składników Cosmile Europe została opracowana przez Cosmetics Europe, we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem kosmetyczno-detergentowym IKW oraz francuską organizacją branży kosmetycznej FEBEA. Wsparcia technologicznego udziela firma health&media GmbH.
Stowarzyszenia członkowskie Cosmetics Europe – reprezentujące branżę kosmetyczną na poszczególnych rynkach europejskich – przygotowały 14 wersji językowych bazy Cosmile Europe: bułgarską, holenderską, angielską, fińską, francuską, niemiecką, grecką, węgierską, włoską, litewską, polską, rumuńską, serbską i hiszpańską. Polską wersję językową przygotowało Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego już w 2021 r..
Baza Cosmile Europe zostanie rozszerzona o kolejne wersje językowe w ciągu najbliższych miesięcy.
– Prawodawstwo europejskie i polskie bardzo skrupulatnie zabezpiecza prawo konsumenta do informacji – mówi dr inż. Anna Oborska, dyrektor generalna, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD). – Problem w tym, że dla konsumentów mogą one być skomplikowane. Uruchomienie Cosmile Europe to ważny etap na drodze do rzetelnego informowania użytkowników kosmetyków.
W bazie Cosmile można znaleźć opisy składników kosmetyków, przeglądać je według grupy substancji lub rodzaju produktu. Jest ona rekomendowana nie tylko konsumentom jako wiarygodne źródło wiedzy o substancjach stosownych w kosmetykach, ale także jako narzędzie biznesowe.
– Do jej użytkowania zachęcamy także pracowników sklepów posiadających w swojej ofercie produkty kosmetyczne, kupców sieci handlowych, dostawców produktów, pracowników sieci handlowych odpowiedzialnych za produkcję kontraktową, przedstawicieli administracji publicznej i dziennikarzy – mówi dr Anna Oborska.
PSPKD realizuje w tej chwili kolejny etap projektu – wdrożenie aplikacji Cosmile, co pozwoli wszystkie informacje o składnikach produktów kosmetycznych zawarte bazie uzyskać przy pomocy smartfona. Wystarczy, że użytkownik użyje telefonu jako czytnika, kierując go na kod kreskowy lub listę INCI.
– Na aplikację warto spojrzeć jako na narzędzie, który w przyszłości pozwoli na dalej idącą digitalizację informacji o produkcie, o którą od pewnego czasu zabiega branża kosmetyczna – podkreśla dr Oborska.
Cosmetics Europe jest europejskim stowarzyszeniem branży kosmetycznej, które działa na jej rzecz i jest jej wspólnym głosem w Europe od ponad 60 lat. Członkami Cosmetics Europe są producenci kosmetyków oraz stowarzyszenia reprezentujące branżę na szczeblu krajowym w całej Europie.
Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) działa od roku 1992. Zrzesza producentów i dystrybutorów, a także sieci handlowe, dostawców surowców oraz inne firmy współpracujące z branżami kosmetyczną i detergentową. PSPKD jest członkiem międzynarodowych organizacji branżowych: Cosmetics Europe, Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (the International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products) A.I.S.E. oraz Europejskiej Federacji Aerozolowej (European Aerosol Federation) FEA.