Beiersdorf, wraz z firmami AAK, First Climate i SustainCERT, postanowił wzmocnić pozycję kobiet w krajach Afryki Zachodniej i zabezpieczyć ich źródło dochodów. W tym celu przeszkolił ponad 4 tys. kobiet z Burkina Faso i Ghany. Podczas spotkań nauczyły się one wykorzystywać lokalne materiały do budowy bezpieczniejszych i wydajniejszych alternatyw dla tradycyjnych pieców.
Kobiety dowiedziały się również, jak chronić swoje cenne źródło dochodów, zarządzając plantacjami masłoszy, z których wytwarza się masło shea, ceniony składnik kosmetyczny. W ramach projektu zasadzono też 5 tys. młodych drzewek.
– Jesteśmy dumni, że projekt odniósł sukces, pomimo wszystkich wyzwań związanych z pandemią. Udało nam się wesprzeć te kobiety w zrównoważonej produkcji masła shea poprzez dzielenie się wiedzą i szkolenia – mówi Julia Beier, kierownik ds. odpowiedzialnego pozyskiwania surowców w Beiersdorf.
Kobiety biorące udział w programie uzyskały też dostęp do mikrokredytów dzięki dodatkowym szkoleniom w wiejskich stowarzyszeniach oszczędnościowo-pożyczkowych. To z kolei pozwoliło im inwestować w inne działania handlowe i biznesowe.
Beiersdorf wspiera kobiety w łańcuchu dostaw shea w Ghanie i Burkina Faso kilkoma inicjatywami od 2019 roku. To ważny element programów odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, które przyczyniają się do realizacji programu zrównoważonego rozwoju Care Beyond Skin i misji Climate Care.
W 2019 roku hamburska firma postawiła sobie za cel wsparcie w ciągu 5 lat 10 tys. kobiet pozyskujących w Afryce Zachodniej nasiona masłosza, z których następnie wytwarza się masło Shea. Składnik jest nazywany „złotem kobiet Afryki” i ma wszechstronne właściwości nawilżające. Jest ważnym surowcem dla produktów Beiersdorf, szczególnie przeznaczonych do pielęgnacji ciała i ust.
Projekt realizowany jest przez Beiersdorf we współpracy ze szwedzkim producentem masła shea AAK, a wspiera go niemiecki dostawca rozwiązań ochrony klimatu First Climate oraz Global Shea Alliance. Wszystkie nasiona shea pozyskiwane są drzew rosnących na sawannie oraz z pól uprawnych należących do lokalnych rolników. Sadzenie sadzonek shea wspomaga kontrolowany przez rolnika proces regeneracji poprzez wspomaganie naturalnego wzrostu.
W 2022 roku firma zwiększyła swoje zaangażowanie i pozyskała wsparcie kolejnych partnerów – First Climate i SustainCERT. Dzięki nim miejscowe kobiety, które wcześniej używały prostych trzykamiennych pieców opalanych drewnem do wstępnej obróbki ziaren shea, teraz używają energooszczędnych pieców kuchennych, które same zbudowały.
Nowe piece są 2,5 razy bardziej wydajne niż te tradycyjne i mogą być używane zarówno do przetwarzania ziaren shea, jak i do gotowania w domu. Zmniejsza to zapotrzebowanie na drewno opałowe i związane z tym emisje. Przy łącznej liczbie 11 tys. wyprodukowanych i użytkowanych pieców, oczekiwane redukcje emisji wyniosą około 53 tys. ton drewna przez 5 lat.