Branża beauty wielokrotnie podnosiła sprawę obniżki stawek VAT na usługi kosmetyczne. Chodzi o redukcję podatku z 23 proc. do 8 proc. Obniżenie podatku byłoby realną ulgą dla przedsiębiorców działających w tym biznesie.
Cały sektor został dotknięty skutkami pandemii. Wiosną, w związku z pierwszą falą pandemii koronawirusa gabinety kosmetyczne, fryzjerskie, manicure’u i inne zostały czasowo zamknięte, co miało poważne skutki dla tysięcy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Choć obecnie gabinety i salony mogą działać, już pojawiają się informacje, że jest w nich mniej klientów. Ci pod wpływem informacji o szybko rosnącej skali zakażonych COVID obawiają się o swoje zdrowie, ale też o domowe budżety i ograniczają wydatki.
Wniosek o obniżenie stawek VAT przygotowały firmy zrzeszone w organizacji Beauty Razem Branża beauty chce obniżenia do 8 proc. stawki VAT na usługi kosmetyczne W czerwcu br. sprawą zainteresowała się grupa posłanek, które skierowały zapytanie w tej sprawie do szefów dwóch resortów – finansów i rozwoju Czy rząd obniży VAT na usługi kosmetyczne?
Dziś znów postulat redukcji VAT dla branży beauty wraca. Tym razem interpelację poselską skierował do ministra rozwoju, pracy i technologii poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Misztalski.
Oto jej treść:
Interpelacja nr 12753
do ministra rozwoju, pracy i technologii
w sprawie obniżenia stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne
Zgłaszający: Aleksander Miszalski
Data wpływu: 13-10-2020
Szanowny Panie Ministrze,
branże zajmujące się usługami kosmetycznymi są zobligowane do poniesienia kosztów w wysokości 23% stawki VAT. W obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 wiele salonów kosmetycznych musi zmagać się z ubytkiem klientów oraz poniesieniem dodatkowych kosztów na środki higieniczne, ochronne i dezynfekujące. W związku z tym wiele z nich z pewnością podniesie ceny usług, co bardzo negatywnie wpłynie na portfele tysięcy polskich konsumentów. Istotnym zagrożeniem jest również pozbawienie miejsc pracy bardzo wielu osób zatrudnionych na polskim rynku kosmetycznym.
Większość przedstawicieli branży kosmetycznej w Polsce ocenia programy pomocy w ramach tarczy antykryzysowej jako niewystarczające. Ochrona miejsc pracy zawarta w tarczy wymusza utrzymanie zatrudnienia, natomiast pracodawca nie może zatrudnienia zagwarantować. Dostępne programy pomocy są najczęściej oceniane jako nieodpowiadające potrzebom dużych korporacji, natomiast małe oraz mikro przedsiębiorstwa są przekonane, że programy te cechuje bardzo wysoki poziom skomplikowania, zaś informacja nie dociera do przedsiębiorców. Niektóre przedsiębiorstwa nie mogą skorzystać z zawieszenia ZUS oraz danin publicznych. Z badania „Branża Kosmetyczna vs. Covid-19” zrealizowanego w maju przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wynika, że na tle całej gospodarki branża kosmetyczna rzadziej korzystała z rządowych instrumentów wsparcia, mimo deklarowanej trudnej sytuacji. Zmniejszenie stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne doprowadzi do poprawy ciężkiej sytuacji tysięcy przedsiębiorców zaangażowanych w branżę kosmetyczną oraz może pozwolić na ochronę wielu miejsc pracy.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra na podstawie art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu oraz art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
Ile przedsiębiorstw zajmujących się usługami kosmetycznymi funkcjonuje w Polsce według stanu na 12.10.2020?
Ile przedsiębiorstw zajmujących się usługami kosmetycznymi ogłosiło upadłość w okresie 23.03-12.10.2020?
Ile według stanu na 12.10.2020 przedsiębiorstw zajmujących się usługami kosmetycznymi w Polsce skorzystało z programu tarczy kryzysowej?
Czy rząd rozważy obniżenie stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne?
Czy rząd zamierza podjąć działania inne niż wspomniane w treści interpelacji mające pomóc branży kosmetycznej?
Z wyrazami szacunku
Aleksander Miszalski
Według danych organizacji Beauty Razem z branżą usług kosmetycznych jest związanych ok. 300 tys. osób. Samo obniżenie stawki VAT mogłoby pomóc ochronić kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, jest to czołowy postulat przedsiębiorców. W czerwcu br. przedstawili oni rządowi jednak szereg propozycji działań w ramach "Tarczy Beauty", które mogłyby zniwelować przynajmniej część strat wynikających z pandemii.
Ostatnie działania rządu nie wskazują jednak na to, aby branża dostała realne wsparcie antykryzysowe Szósta tarcza, zwana branżową, bez pomocy dla sektora beauty