StoryEditor
Salony beauty
04.05.2020 00:00

Środowisko Beauty po raz kolejny przedstawiło swoje propozycje wsparcia branży

Branża Beauty (stylistki paznokci, stylistki rzęs i brwi, kosmetyczki i kosmetolodzy, wizażystki, makijażystki, fryzjerki i fryzjerzy oraz właściciele biznesów beaty) domaga się wpisania na listę branż i sektorów dotkniętych w sposób szczególny skutkami epidemii i przygotowania wsparcia. Pakiet ich propozycji przybrał konkretną formę i nazwę – Tarczy Beauty. Uzyskał poparcie Kongresu Polskiego Biznesu. Podpisało się pod nim ponad 1 tys. osób.

Według inicjatywy #BeautyRazem, skupiającej 30 tys. osób zatrudnionych w branży, sytuacja finansowa sektora jest tak zła, że wymaga rządowego wsparcia. Bo choć kosmetyczki i fryzjerki chcą już wrócić do pracy, to mają świadomość, że rynek będzie trudniejszy niż przed pandemią.

Propozycje wsparcia pod nazwą Tarcza Beauty, przygotowane przez inicjatywę #BeautyRazem dotyczą:

  • obniżenia stawki VAT do 8 proc. na usługi kosmetyczne
  • odliczenia 50 proc. kwoty na środki dezynfekcyjne, ochronne, higieniczne, od podatku
  • dopłat do czynszu za puste lokale
  • umorzenia ZUS do 3 miesięcy od otwarcia branży
  • 180 dni na zwrot zaliczek na usługi lub zamiana – za zgodą klienta – na voucher do realizacji na poczet przyszłych usług w obszarze działalności przedsiębiorcy w ciągu roku od dnia, w którym miała być zrealizowana usługa, za którą klient wniósł zapłatę.

Projekt uzyskał poparcie Kongres Polskiego Biznesu, a także podpisy ponad 1 tys. osób.

Tarcza Beauty to kolejna próba uzyskania rządowego wsparcia dla branży Beauty. Wcześniejsza pierwsza petycja #BeautyRazem była skierowana do KPRM, MR, MZ i GIS w dniu 21 marca. Pierwsza wersja gotowych, podobnych do obecnych poprawek, została skierowana do posłów 25-26 marca. 27 marca Sejm nie przyjął ich w głosowaniu nad Tarczą antykryzysową. 30 marca przekazano je jako poprawki Senatu. Zostały one  odrzucone przez Sejm.

1 kwietnia rząd zakazał świadczenia usług Beauty, równocześnie zostawiając pracujących w niej specjalistów bez wsparcia.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
22.04.2025 11:24
Zenoti: Klienci powracający to 42 proc. bazy, ale generują aż 80 proc. całkowitych przychodów salonów kosmetycznych
freepik

Według najnowszego raportu Beauty and Wellness Benchmark Report 2025 firmy Zenoti, klienci powracający generują aż 80 proc. całkowitych przychodów salonów urody i spa, mimo że stanowią jedynie 42 proc. ogólnej bazy klientów. Dla porównania, klienci jednorazowi, którzy dominują w strukturze klienteli z udziałem 58 proc., odpowiadają tylko za 20 proc. przychodów. Dane te podkreślają znaczenie budowania lojalności w branży beauty i wellness jako kluczowego elementu strategii wzrostu.

Raport, oparty na analizie danych z salonów, spa i klinik estetycznych na całym świecie, wskazuje również na ogólną pozytywną tendencję w branży – przychody wzrosły w 2024 roku o 2 proc. To jednak wynik niższy niż 5 proc. wzrost zanotowany w roku 2023. Wśród analizowanych modeli biznesowych najlepiej wypadły te oparte na członkostwach – spa oferujące pakiety członkowskie osiągnęły 5 proc. wzrost przychodów, podczas gdy tradycyjne salony, salony paznokci i spa bez członkostw zatrzymały się na poziomie 2 proc. Kliniki medycyny estetycznej i salony depilacji odnotowały zaledwie 1 proc. wzrostu, a barber shopy wręcz spadek przychodów o 1 proc.

Technologia odgrywa coraz większą rolę w poprawie efektywności operacyjnej. Rezerwacje online stały się standardem – 97 proc. klientów klinik estetycznych oraz 80 proc. gości salonów i spa preferuje umawianie wizyt przez urządzenia mobilne. Przedsiębiorstwa z wysokim udziałem rezerwacji cyfrowych odnotowują również lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych. Kolejnym zauważalnym trendem jest wzrost sprzedaży kart podarunkowych – w skali całej branży o 20 proc., przy czym salony zanotowały aż 93 proc. wzrost sprzedaży, a kliniki medycyny estetycznej – 23 proc. Co istotne, 24 proc. tych kart wykorzystywanych jest przez nowych klientów, co czyni ten model skutecznym narzędziem pozyskiwania gości.

Pomimo pozytywnych trendów, raport wskazuje też na wyzwania – liczba nowych wizyt spadła w 2024 roku o 9 proc. Dodatkowym problemem są anulacje i niepojawianie się klientów na umówionych wizytach. Średni wskaźnik odwołań w salonach wynosi 8 proc., a nieobecności 3 proc., co oznacza, że łącznie 11 proc. wszystkich wizyt nie dochodzi do skutku. W klinikach medycyny estetycznej sytuacja jest jeszcze trudniejsza – 16 proc. anulowań i 5 proc. niepojawień. Podobnie wypadają salony paznokci (16 proc./1 proc.) oraz spa (11 proc./1 proc.). W odpowiedzi na te problemy zaleca się wdrożenie programów lojalnościowych, automatycznych przypomnień oraz działań marketingowych opartych na danych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
18.04.2025 15:37
Kandydat na prezydenta flirtuje z branżą beauty? Artur Bartoszewicz proponuje bon „Piękna Matka Plus”
Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował nową propozycję skierowaną do kobiet wychowujących dzieci. Bon „Piękna Matka Plus” miałby wynosić 700 złotych miesięcznie i być przeznaczony na usługi z zakresu beauty, medycyny, stomatologii oraz spa. Jak podkreślił Bartoszewicz w programie „Graffiti” na antenie Polsat News, celem tego świadczenia jest nie tylko poprawa sytuacji kobiet, ale także pobudzenie konsumpcji i rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Kandydat wskazuje, że wsparcie dla matek w formie bonu może stać się impulsem do szerszych zmian gospodarczych. – Chcę doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu następnych 15 lat polska gospodarka podwoi swoje PKB, wartość inwestycji, konsumpcji, podwoi wielkość budżetu. Będziemy siłą, imperium – zadeklarował Bartoszewicz. Jego zdaniem, inwestycje w zdrowie i dobrostan kobiet będą miały przełożenie na wzrost wydatków i rozwój krajowej gospodarki.

Ważnym aspektem nowej propozycji jest także kwestia społeczna. Bartoszewicz stwierdził, że jednym z celów bonu jest „przebudowa wizerunku matki, który został zdegradowany”. Według niego, obecna polityka nie uwzględnia wystarczająco roli kobiet i matek w społeczeństwie, a jego program ma to zmienić. „Pokazuję, gdzie są bariery i wskazuję rozwiązania” – dodał.

Bon „Piękna Matka Plus” jest częścią szerszego programu kandydata o nazwie „Królik Plus”, który ma przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym w Polsce. Bartoszewicz podkreśla, że jego celem jest zwiększenie dzietności poprzez wzmocnienie pozycji kobiet i poprawę ich jakości życia. Propozycja wprowadzenia bonu „Piękna Matka Plus” może być również interpretowana jako bezpośrednia próba zdobycia poparcia wśród konkretnych grup wyborców. Świadczenie kierowane do matek wyraźnie odwołuje się do kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie bon, mający zasilić rynek usług beauty, medycznych i spa, może zyskać aprobatę wśród pracowników i pracownic tych branż. Dla właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetów odnowy biologicznej oznaczałby on stały dopływ środków publicznych i wzrost popytu na usługi, co w okresie niepewności gospodarczej może być atrakcyjną perspektywą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. kwiecień 2025 23:45