Michał Łenczyński, założyciel grupy wsparcia Beauty Razem, w której zrzeszonych jest 60 tys. przedsiębiorców działających w usługach beauty, miałby wejść do Rady Przedsiębiorców działającej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Poinformował o tym sam Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.
Adam Abramowicz napisał: „Rzecznik MŚP będzie się sprzeciwiał ograniczaniu praw kosmetologów. Michał Łenczyński ma wejśc do zespolu w Radzie Przedsiębiorcòw przy RMSP, który będzie pracował aby te prawa nie byly ograniczane. Zapraszam tych którzy chcą być aktywni także do pracy w tym zespole".
Chodzi o konsekwencje ustawy o wyrobach medycznych, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2023 r. i wprowadziła zakaz reklamowania produktów i urządzeń przeznaczonych dla profesjonalistów oraz zabiegów z użyciem takich produktów, czyli np. wypełniaczy, nici, laserów itp.
Zgodnie z art. 103 ustawy, za publikacje reklamowe sprzeczne z obowiązującymi przepisami grozi kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Do 30 czerwca br. mają być usunięte (np. z profili w mediach społecznościowych i ze stron internetowych) lub skorygowane komunikaty, które są niezgodne z prawem.
Czytaj więcej: Gabinety kosmetyczne boją się kar za reklamę zabiegów
Od dawna toczy się też batalia pomiędzy środowiskiem medycznym a branżą beauty o wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej lub z jej pogranicza. Jak podnoszą prawnicy, definicja laika w rozporządzeniu UE w sprawie wyrobów medycznych stanowi, że laik to osoba, która nie ma formalnego wykształcenia w dziedzinie ochrony zdrowia lub medycznego, co może być interpretowane na niekorzyść osób prowadzących gabinety kosmetyczne i nie posiadających wymaganego wykształcenia.
Branża od dawna zabiega o uregulowanie zawodu kosmetologa, podnosząc, że osoby go wykonujące mają wysokie kompetencje potwierdzone dyplomami uczelni medycznych lub wyższych szkół zawodowych. Są posiadaczami dyplomu ukończenia uczelni wyższej z tytułem kosmetologa. Uregulowanie zawodu kosmetologa dałoby osobom z tym tytułem pełne umocowanie w wykonywaniu zaawansowanych zabiegów, do których prawa roszczą sobie obecnie lekarze – choć, jak punktują kosmetolodzy – wielu z nich nie ma odpowiednich uprawnień. Zabiegi z botoksem wykonują dziś nawet dentyści.
Zarazem pozwoliłoby to branży beauty na odsunięcie od wykonywania takich zabiegów osoby, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia i po kilkutygodniowych kursach przystępują do wykonywania inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, co szkodzi wizerunkowi całego środowiska.