Dynamicznie przyspieszający wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce sprawia, że w szpitalach zaczyna brakować podstawowych elementów ochronnych, takich jak rękawiczki, maseczki, kombinezony czy ochraniacze na obuwie. Potrzebują ich wszyscy pracownicy służby zdrowia – nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki, salowe czy diagnostycy, aby móc bezpiecznie pełnić swoje obowiązki. Coraz więcej szpitali i placówek medycznych zwraca się do odbiorców poprzez m.in. media społecznościowe z prośbą o przekazywanie odzieży ochronnej.
Dlatego Agata Nowicka zapoczątkowała zbiórkę środków do dezynfekcji, maseczek ochronnych, rękawiczek i innego sprzętu dla szpitali. Zwróciła się z prośbą o pomoc do osób ze swojej branży: kosmetologów, kosmetyczek, fryzjerów i robi wszystko, żeby wesprzeć personel medyczny w walce z koronawirusem. Na razie akcja trwa dopiero od 4 dni, ale udało się już zebrać trochę maseczek i rękawiczek oraz czepki i środki do dezynfekcji, które przekazywane są potrzebującym placówkom medycznym. To jednak kropla w morzu gigantycznych potrzeb, dlatego założyła grupę na Facebooku i chciałaby, żeby zbiórka objęła całą Polskę.
"Kochani! Radomskie oddziały zakaźne potrzebują pilnego wsparcia!!! Pomóżcie nam w zbiórce!!! https://zrzutka.pl/my5emr Wszystkie zebrane środki będą przeznaczone na zakup: rękawic, środków do dezynfekcji, mat dezynfekcyjnych, przyłbic, jednorazowej odzieży ochronnej, dozowników łokciowych, jednorazowych talerzy i sztućców, masek barierowych, fizelinowych ubrań operacyjnych, ściereczek jednorazowych, koszy 100-litrowych, termometrów bezdotykowych, aparatów do mierzenia ciśnienia.
Bez Was nie damy rady! Liczy się każda pomoc i każda złotówka! Pamiętajmy, że jutro każdy z nas może potrzebować pomocy naszych lekarzy i pielęgniarek!" - napisała Agata Nowicka w dramatycznym poście w grupie FB "ZBIÓRKA ŚRODKÓW DO DEZYNFEKCJI/MASEK OCHRONNYCH/RĘKAWICZEK DLA SZPITALI" gdzie zbiera odzież ochronną dla szpitali.
Fryzjerzy również spieszą z pomocą
W poniedziałek 16 marca, Piotr Sierpiński, stylista fryzur z Poznania opublikował w swoich mediach społecznościowych post nawołujący fryzjerów z całej Polski do oddania zapasów rękawiczek jednorazowych do szpitali zakaźnych. "Moje salonowe rękawiczki przez jakiś czas mi się nie przydadzą, za to lekarzom i pielęgniarkom bardzo! Ja oddaję moje skromne zapasy rękawiczek do szpitala zakaźnego w Poznaniu" – napisał w poście.
W odpowiedzi na obecną sytuację Piotr Sierpiński zainicjował akcję #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali. W swoich mediach społecznościowych zachęca fryzjerów z całej Polski do przekazania zapasów rękawiczek najbliższej placówce medycznej, tym bardziej, że w związku z pandemią większość salonów fryzjerskich jest obecnie nieczynna.
– Zamknąłem moje atelier ze względu na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientek. Nie wiem na jak długo, natomiast rękawiczki, które posiadam na pewno mi się nie przydadzą w najbliższym czasie. Dlatego zdecydowałem się je oddać personelowi szpitala zakaźnego w Poznaniu. Nie jest ich wiele, ale gdyby do akcji przyłączyli się fryzjerzy z całej Polski, branża, w której pracuję przyniosłaby realne wsparcie polskiej służbie zdrowia. Mam nadzieję, że to się uda, szczególnie, że siła mediów społecznościowych jest obecnie większa niż zazwyczaj – mówi Piotr Sierpiński.
Jak się zaangażować?
Udział w akcji może wziąć każdy, kto posiada choćby pudełko rękawiczek jednorazowych. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Przed przekazaniem rękawiczek czy odzieży ochronnej należy najpierw skontaktować się z sekretariatem szpitala lub instytucją, która zajmuje się zbiórką takich produktów w danym rejonie. Na przykład w Poznaniu i okolicach funkcjonuje grupa na Facebooku „Potrzeby Szpitali Poznań i okolice na czas koronawirusa”. To właśnie z jej adminem skontaktował się Piotr Sierpiński i ustalił możliwość bezpiecznego przekazania zapasów rękawiczek.
– Jeśli jesteś fryzjerem i chcesz oddać rękawiczki lub inne potrzebne środki najbliższemu szpitalowi, a masz problem ze skontaktowaniem się z tą placówką, napisz do mnie na Instagramie lub Facebooku, postaram się pomóc. Sam miałem taki problem. Wynika on przede wszystkim z tego, że szpitale zakaźne pracują teraz na najwyższych obrotach. Warto jednak szukać innych możliwości dotarcia, aby pomóc – apeluje Sierpiński.
Poza oddaniem rękawiczek, warto opublikować w swoich mediach społecznościowych informację o akcji, aby dowiedziało się o niej i mogło przyłączyć możliwie jak najwięcej osób. Zasięgi zwiększy oznaczanie takiego postu hasztagami #oddajrekawiczki #pomocdlaszpitali #fryzjerzydlaszpitali.