
Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna zachęca, a nawet zmusza pracowników i pracownice niektórych sektorów do sprawnego przebranżawiania się i podwyższania kwalifikacji. Według dziennik.pl, w drugiej połowie 2022 r. ponad 820 tysięcy użytkowników OLX aktywnie poszukiwało pracy poprzez aplikowanie na oferty lub kontaktowanie się z rekruterami. Zgodnie z tymi samymi danymi, przeciętny użytkownik OLX aplikował na cztery oferty z kategorii Praca.
Dane dotyczące aplikowania na oferty pracy zdaje się potwierdzać niepokojące poruszenia na rynku i próby zdobycia bardziej stabilnej, lepiej płatnej pracy. W pierwszej połowie stycznia 2023 r. serwis OLX osiągnął 13 proc. wzrost liczby aktywnie poszukujących pracy i aż 25 proc. wzrost odpowiedzi na ogłoszenia, co sugeruje dalece zwiększoną mobilność na rynku pracy; jeśli ten progres będzie się utrzymywał, to pierwszy miesiąc 2023 r będzie rekordowym w historii kategorii Praca.
W jakich kierunkach zawodowych poruszają się osoby związane z branżą beauty? Co piąty kandydat/kandydatka aplikuje na oferty pracy związane z branżą medyczną, co wydaje się naturalną kolejnością rzeczy; wiele umiejętności nabytych w trakcie pracy w salonie, takich jak dezynfekcja narzędzi, przekłada się na pracę w jednostce ochrony zdrowia. Co trzeci kandydat/kandydatka decyduje się jednak aplikować na oferty pracy biurowej, a co czwarty zgłasza swoją kandydaturę na stanowiska sprzedażowe.
Co to może oznaczać dla pracodawców z branży beauty? Przede wszystkim to, że osoby zatrudnione mogą nie być już zadowolone ze swojego wynagrodzenia, które w związku z inflacją szybko traci na wartości. Problemem może być również brak mobilności poziomej i pionowej w strukturach danej firmy oraz niemożność zabezpieczenia swojej przyszłości zawodowej. Nie można również zapominać o tym, że część kandydatów i kandydatek to osoby prowadzące własne działalności gospodarcze, które przestają być rentowne. Brak tejże rentowności może wynikać z rosnących lawinowo kosztów najmu, wody i prądu.
Według Barometru Zawodów (prognozy zapotrzebowania na zawody) duży niedobór kandydatów i kandydatek z branży beauty w 2023 r. będzie widać zaledwie w okolicach Wrocławia i powiatu kłodzkiego (kosmetyczki/kosmetycy, fryzjerzy/fryzjerki) oraz bocheńskiego (fryzjerzy/fryzjerki).
Czytaj także: Branża kosmetyczna zatrudnia, wysyp ofert pracy