Donald Tusk, były premier RP i przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie prezes Europejskiej Partii Ludowej, czyli koalicji rządzącej w Europarlamencie, w ramach swojej kampanii związanej z powrotem do polskiej polityki odwiedza kolejne miasta i spotyka się z właścicielami lokalnych firm, z którymi rozmawia o gospodarce, podatkach i wyzwaniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Dziś, 20 stycznia, odwiedził salon fryzjerski w Pabianicach. Z właścicielką Iwoną Wdowiak rozmawiał o rosnących kosztach działalności, które są ogromnym obciążeniem szczególnie dla drobnych polskich firm, do których w większości zaliczają się salony kosmetyczne i fryzjerskie.
– Jesteśmy załamani tym, co się obecnie dzieje. Ja z duszą na ramieniu czekam na rachunki, które mają przyjść. Nie jestem w stanie też zatrudniać ze względu na ogromne koszty. Obstawiam, że marzec-kwiecień bardzo dużo osób się pozamyka, bo już bardzo dużo salonów wysprzedaje sprzęt. Nigdy czegoś takiego nie było – mówiła szefowa salonu fryzjerskiego odnosząc się do drastycznych podwyżek stawek za prąd i gaz, ale też do nowych przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, z którymi nie radzą sobie ani przedsiębiorcy, ani ich księgowi.
Czytaj: Jak nie COVID to ceny gazu. Wzrost kosztów działalności może wykończyć salony beauty
Iwona Wdowiak działa w Beauty Razem – grupie wsparcia zrzeszającej blisko 60 tys. przedsiębiorców pracujących w tym sektorze. Spotkanie z byłym szefem Rady Europy wykorzystała do wręczenia Donaldowi Tuskowi postulatów branży o obniżenie podatku VAT na usługi kosmetyczne z 23 proc. do 8 proc.
– My fryzjerzy jesteśmy na stawce 8 proc., ale kosmetyczki na aż 23 proc. To jest niezrozumiałe. To za duże obciążenie, to są bardzo małe przedsiębiorstwa. W obecnej sytuacji nie damy rady, padnie to wszystko – podkreślała w rozmowie z Donaldem Tuskiem.
O zmianę stawki podatku VAT przedsiębiorcy z sektora beauty walczą od lat. Czytaj: Wraca sprawa obniżki VAT na usługi kosmetyczne. Czy rząd wysłucha branży beauty?
Sprawa nabrała szczególnego znaczenia w okresie pandemii, ponieważ salony kosmetyczne, objęte lockdownem, bardzo dotkliwie odczuły jej skutki.
Pomimo wielu rozmów z politykami z partii wszystkich opcji, do tej pory postulaty grupy Beauty Razem nie zostały spełnione. Tymczasem, jak podkreśla jej założyciel, Michał Łenczyński, salony kosmetyczne to 600 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej i 45 tys. w Polsce. Obniżenie stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. oznaczałoby blisko 15 proc. więcej przychodu dla kosmetyczek i dało im oddech na lata. W obecnej sytuacji byłaby to być może deska ratunku dla wielu osób prowadzących działalność, które stanęły przed wizją jej zamknięcia z powodu ogromnego wzrostu kosztów stałych.
Zmiana stawki VAT byłaby tym bardziej uzasadniona, że Dyrektywa Rady Europy 2006/112/WE dopuszcza od 2006 stawkę 8 proc. na usługi fryzjerskie, ale nie na kosmetyczne. Przedsiębiorcy, zwracając się do Donalda Tuska, obecnie nadal szefa koalicji rządzącej w Parlamencie Europejskim, mają nadzieję, że dotrą ze swoimi postulatami bezpośrednio do decydentów na szczeblu europejskim.