3 marca na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja o wprowadzeniu stawki 0 proc. VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom działań wojennych w Ukrainie. Ważna decyzja, ponieważ dotąd darowizny artykułów przemysłowych były normalnie opodatkowane.
Czytaj: Ministerstwo Finansów wprowadza czasowo zerową stawkę VAT od darowizn artykułów przemysłowych
Stawka 0 proc. VAT dotyczy wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie i obowiązuje z datą wsteczną od 24 lutego br., czyli od momentu rozpoczęcia zbrojnej agresji przez Rosję na Ukrainę.
– Na razie zerowa stawka VAT będzie obowiązywała do 30 czerwca 2022 r. Nie wykluczamy jednak możliwości przedłużenia tego terminu. Nie wykluczamy też możliwości rozszerzenia preferencji. Obie te kwestie są uzależnione od rozwoju sytuacji, której bacznie się przyglądamy – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
Rozporządzenie wprowadza stawkę 0 proc. VAT dla wszelkich nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług oferowanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.
Decyzja ma jednak ograniczenia. Zerowy podatek dotyczy darowizn przekazanych na określone organizacje, nadal jednak nie korzystają z niej firmy, które przekazują dary bezpośrednio do fundacji czy innych podmiotów pomagających uchodźcom. Zapytaliśmy rzecznika MF jak rozporządzenie rozwiązuje tę sytuację. Czy firmy które przekazują darowizny muszą je skierować do wymienionych w dokumencie podmiotów, a dopiero stamtąd pomoc będzie kierowana do fundacji czy np. domów dziecka, domów opieki, ośrodków pomocowych i noclegowni?
W przesłanej korespondencji nie znajdujemy niestety tej odpowiedzi. Biuro prasowe MF informuje:
"W przypadku nieodpłatnego przekazania w okresie od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy na rzecz:
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;
- podmiotów leczniczych w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej;
- jednostek samorządu terytorialnego.
stawka podatku VAT wynosi 0% (§ 10bd rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych).
Stawka 0% do nieodpłatnych świadczeń ma zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem a jednym ze wskazanych wyżej podmiotów, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W przypadku nieodpłatnych świadczeń, które miały miejsce przed wejściem w życie tych regulacji, tj. od 24 lutego 2022 r. (data rozpoczęcia inwazji na Ukrainę) warunkiem skorzystania z preferencji będzie również zawarcie stosownej umowy, która jednak w tym przypadku będzie mogła być zastąpiona potwierdzeniem przez podatnika i obdarowany podmiot – dokonanym w formie pisemnej – dokonania darowizny określonych towarów lub świadczenia określonych usług".
O zwolnienie z VAT-u darowizn artykułów przemysłowych od 2020 r. stara się i apeluje Polska Izba Handlu. W maju 2021 roku PIH wysłała do Senatu RP petycję w tej sprawie, pod którą podpisały się wszystkie zainteresowane strony: organizacje charytatywne, ekologiczne oraz biznesowe. 11 stycznia 2022 senacka komisja skierowała jednogłośnie petycję do dalszych prac legislacyjnych. Jak podkreśla PIH, takie rozwiązania prawne funkcjonują w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.