Jak podaje Business Insider w projekcie ustawy o franczyzie pojawiły się bardzo istotne zapisy dotyczące praw i obowiązków franczyzodawców i franczyzobiorców.
Projekt przewiduje, że umowa na czas nieoznaczony będzie mogła być wypowiedziana przez franczyzobiorcę na trzy miesiące naprzód, a przez franczyzodawcę na sześć miesięcy naprzód. Umowę ze skutkiem natychmiastowym będzie można wypowiedzieć tylko w ustawowo ściśle określonych przypadkach.
Zgodnie z projektem zakaz konkurencji będzie obowiązywał nie dłużej niż rok od dnia rozwiązania umowy i będzie obejmował wyłącznie do nietworzenia konkurencyjnego systemu franczyzowego.
Według Andrzeja Krawczyka z Akademii Rozwoju Projektów Sieciowych, cytowanego przez Business Insidera, zapis ten stawia franczyzobiorcę w uprzywilejowanej pozycji. Będzie on mógł prowadzić działalność konkurencyjną wobec franczyzodawcy, pod warunkiem, że nie będzie sam tworzył konkurencyjnego systemu franczyzowego.
Według eksperta, zapis ten spowoduje, że po rozwiązaniu umowy franczyzy (a nawet w trakcie jej trwania), franczyzobiorca, będzie mógł uruchomić nowy punkt z innym franczyzodawcą, ale także, że będzie mógł otworzyć własną placówkę (jedną lub więcej) prowadzącą działalność konkurencyjną wobec byłego franczyzodawcy.
Według projektu ustawy, deklaracja wekslowa (weksel in blanco wręczany franczyzobiorcy) jasno określi w jakich okolicznościach weksel in blanco wręczany franczyzobiorcy, może być zrealizowany. Zostaną wprowadzone precyzyjne zasady stosowania kar umownych.
Nowa ustawa ma wyjaśnić definicję franczyzy i nałoży na franczyzodawcę obowiązek udostępniania franczyzobiorcy na 14 dni przed podpisaniem umowy franczyzy dokumentu informacyjnego, zawierającego wyjaśnienie najważniejszych jej punktów.
Jak podaje Business Insider, projekt regulujący rynek franczyzy wkrótce trafi do Rządowego Centrum Legislacji.
Nowe przepisy zobowiążą też franczyzodawcę do udostępniania franczyzobiorcy na 14 dni przed podpisaniem umowy franczyzy dokumentu informacyjnego, zawierającego najistotniejsze jej warunki. Ma to zapewnić większą ochronę prawną franczyzobiorcy
Obecnie, według danych Polskiej Organizacji Franczyzodawców i portalu Franchising.pl w Polsce działa 1 tys. 310 sieci franczyzowych i 83 tys. franczyzobiorców. W sektorze beauty są to sieci drogeryjne i salony usługowe. Franczyzę stosują także sieci apteczne.