Redakcja „Rzeczpospolitej” opisuje przypadek przedsiębiorczyni, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – produkcję kosmetyków kolorowych. Od stycznia br. rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale nie ma pewności, czy płaci odpowiednią stawkę.
Kobieta pyta o sytuację, gdy odsprzedaje swojemu odbiorcy produkty wykonane przez inną firmę. W jednym przypadku przekierowuje ona do podwykonawcy zlecenie swojego klienta, który wcześniej określa właściwości danego produktu, jego wygląd i opakowanie. W drugim – odbiorca sam wysyła zamówienie do podwykonawcy, a następnie odbiera za pośrednictwem przedsiębiorczyni. Pyta ona, czy może stosować stawkę 3 proc. ryczałtu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiada twierdząco, przypominając, że kluczowe tu jest, czy produkty są sprzedawane dalej w stanie nieprzetworzonym. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalnością usługową w postaci handlu jest sprzedaż w stanie nieprzetworzonym nabytych uprzednio produktów i towarów, w tym takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy definiuje pojęcie „towary handlowe" jako zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.
Jak pisze „Rzeczpospolita”, na tej podstawie dyrektor KIS wydał opinię, że jeśli w wyniku czynności podjętych przez wnioskodawczynię nie dochodzi do zmiany kosmetyków, to mamy do czynienia z działalnością handlową. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy – ryczałt od działalności usługowej w postaci handlu wynosi 3 proc. przychodów.