Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, pojawienie się w Polsce koronawirusa jest pewne, dlatego kluczowa będzie reakcja państwa i społeczeństwa na możliwą epidemię. Działania antykryzysowe ma ułatwić specjalna ustawa przedstawiona przez Kancelarię Premiera.
Projekt daje władzom państwowym (głównie premierowi, wojewodom i inspekcji sanitarnej) szerokie uprawnienia specjalne, nieznane dotychczas w naszym systemie prawnym. Jednocześnie nakłada szereg obowiązków na przedsiębiorców. W projekcie duże kontrowersje wzbudzał brak odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone obywatelom i firmom przez „działania antywirusowe”, lecz Sejm odrzucił ten zapis.
Specustawa, która wprowadzi zmiany w wielu innych ustawach, zawiera sporo wzbudzających emocje u przedsiębiorców zapisów - m.in. ustawa przyjęta przez Sejm przewiduje surowe kary finansowe (sięgające kilku milionów złotych) za niewykonywanie jej przepisów.
Przykłady nowych regulacji związanych z walką z koronawirusem
- Wydawanie przez premiera i wojewodów poleceń przedsiębiorcom, spółkom, samorządom terytorialnym
- Zarządzanie przez firmy pracy zdalnej
- Rezygnacja z trybu zamówień publicznych w przypadku towarów i usług niezbędnych do walki z wirusem
- Pomijanie rygorów prawa budowlanego np. w razie konieczności budowy, przebudowy, rozbiórki
- Nakazywanie podmiotom leczniczym z udziałem skarbu państwa, by przekazały np. leki i sprzęt medyczny
- Zakazywanie lub ograniczanie dystrybucji m.in. leków, sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek itp.)
Tymczasem, jak podaje pb.pl, z ankiety członków Business Centre Club (BCC) wynika, że 97 proc. respondentów obawia się wpływu koronawirusa na swój biznes, a 73 proc. już odczuwa jego skutki. Uczestnicy badania wymienili szereg niezbędnych działań rządu, wśród nich plan antykryzysowy. Zdaniem firm z BCC w takim planie powinny się znaleźć np. ulgi podatkowe i czasowe zwolnienie ze składek na ZUS w celu zrekompensowania przedsiębiorcom spadku przychodów czy utraty zysków. Ustawa przyjęta przez Sejm jednak takich rozwiązań nie zawiera.
Oczekiwania firm względem rządu
- Wiarygodnych i merytorycznych komunikatów o stanie zachorowań i ryzyku zarażeń w regionach oraz dostępności placówek leczniczych
- Mobilizacji punktów medycznych
- Regulacji dotyczących obejmowania pracowników kwarantanną i możliwości obniżenia związanych z tym kosztów pracodawców
- Współpracy międzynarodowej i aktywnego uczestnictwa w opracowaniu procedur walki z epidemią
- Planu antykryzysowego uwzględniającego np. ulgi podatkowe i okresowe zwolnienia ze składek na ZUS w celu amortyzacji spadku przychodów
- Monitoringu przewoźników realizujących transport z zagranicy, w szczególności z regionów, gdzie stwierdzono wirusa Bezpłatnych szczepionek
Źródło: BCC