Unilever wyjaśnia w komunikacie prasowym, że po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii, Grupa będzie działać na rynku akcji z jedną kapitalizacją i jedną klasą akcji. Jej siedziba będzie znajdować się w stolicy Wielkiej Brytanii.
Jak podaje portal, udziałowcy koncernu dali zielone światło tej reorganizacji prawnej, która stworzyła wyjątkową spółkę i położyła kres jej dualności i dwóm głównym siedzibom - w Londynie i Rotterdamie.
Unilever zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na jego działalność, lokalizacje lub personel ani w Holandii, ani w Wielkiej Brytanii. Oprócz głównej siedziby, w Londynie nadal będzie znajdować się dział kosmetyków, a w Rotterdamie dział żywności.
- To ważny dzień dla firmy Unilever - powiedział prezes zarządu Nils Andersen. - Chcielibyśmy podziękować naszym akcjonariuszom za ich wsparcie w naszych propozycjach zjednoczeniowych, które dają nam większą elastyczność w zarządzaniu naszym portfelem, usuwaniu złożoności i ulepszaniu zarządzania - dodał.
Jak wskazuje portal z branży fashion, Grupa chciała połączyć swoje dwa podmioty, aby lepiej reagować na czekające ją wyzwania, w tym te, które stworzyła pandemia COVID-19. Kierownictwo Unilevera uważało, że dualna struktura może okazać się utrudnieniem, na przykład podczas sprzedaży podmiotów z grupy.
W 2018 roku producent lodów Ben and Jerry's i mydła Dove podjęli próbę przeniesienia siedziby firmy z Londynu do holenderskiego portu - Rotterdamu. Musiał jednak ustąpić po buncie udziałowców w Wielkiej Brytanii.
Firma Unilever powstała w 1930 roku w wyniku połączenia holenderskiego producenta margaryn Margarien Unie z brytyjskim producentem mydła Lever Brothers.