StoryEditor
Prawo
09.06.2022 00:00

Unijny sąd zdecydował, że państwa mogą powiedzieć NIE kosmetykom wyglądającym jak jedzenie

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł, że unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa konsumentów pozwalają państwom członkowskim zakazać wprowadzania do obrotu lub wycofania kosmetyków, jeśli wyglądają zbyt podobnie do żywności – donosi portal Courthouse News.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stanął po stronie Litwy, która w 2018 roku nakazała brytyjskiej firmie kosmetycznej zaprzestanie sprzedaży kilku bomb do kąpieli, które według władz wyglądały na jadalne i mogły stanowić zagrożenie dla dzieci.

Firma Get Fresh Cosmetics z siedzibą w Wielkiej Brytanii sprzedawała różne produkty do kąpieli, w tym musujące kule do za pośrednictwem nieistniejącego już sklepu internetowego. Podczas rutynowej kontroli Urząd Ochrony Konsumentów na Litwie stwierdził, że kilka rodzajów bomb do kąpieli jest niebezpiecznych i nakazał firmie wycofać je z rynku. Agencja regulacyjna argumentowała, że ludzie, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, mogą pomylić produkty do kąpieli z pożywieniem i zachorować po ich zjedzeniu.

Firma odwołała się od decyzji. Ostatecznie Sąd Najwyższy Litwy skierował sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z siedzibą w Luksemburgu, aby ocenić, czy prawo UE z 1987 r. regulujące bezpieczeństwo konsumentów pozwoliło władzom litewskim zakazać bomb do kąpieli. Firma Get Fresh Cosmetics, założona w 1998 r., argumentowała, że z materiałów opakowaniowych jasno wynikało, że produkty nie są jadalne, a przepisy wymagały od władz litewskich przeprowadzenia testów w celu udowodnienia, że w przypadku spożycia produkty będą niebezpieczne.

Druga Izba sądu stwierdziła, że przepisy dają rządom prawo do decydowania w tej kwestii. Jednak sąd ostrzegł również, że sam wygląd produktu, który faktycznie nie jest do jedzenia, ale wygląda jak żywność, nie wystarczy, aby go całkowicie zakazać. Stwierdził, że kraje muszą oceniać każdy produkt indywidualnie i uzasadniać jego usunięcie zgodnie z kryteriami określonymi w przepisach.

Sprawa wróci teraz do sądu litewskiego w celu ostatecznego rozstrzygnięcia.

Przeczytaj również: Greenwashing niezgodny z prawem. Może się o tym przekonać popularna australijska marka

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2025 11:27
UOKIK: Skontrolowano oznakowania detergentów, 16 proc. partii z nieprawidłowościami
Shutterstock

W 2024 roku Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu przeprowadziły kontrolę oznakowania detergentów dostępnych na rynku. Łącznie sprawdzono 123 partie produktów, w tym proszki, płyny i kapsułki do prania, środki do płukania tkanin, detergenty do zmywarek, mleczka i płyny czyszczące (również do WC), środki do mycia różnych powierzchni oraz preparaty do usuwania kamienia i rdzy.

Podstawą do wytypowania placówek były m.in. wcześniejsze wyniki kontroli, monitoring rynku oraz sygnały od konsumentów. Nieprawidłowości stwierdzono u 5 z 31 przedsiębiorców, co oznacza, że dotyczyły one około 16 proc. kontrolowanych podmiotów.

Na 123 sprawdzone partie detergentów, zastrzeżenia dotyczyły 20 z nich. W 15 przypadkach brakowało pełnych oznaczeń w języku polskim, takich jak procentowy skład, instrukcje użycia czy środki ostrożności. Dwie partie nie zawierały informacji o obecności środków konserwujących, jedna – wymaganego ostrzeżenia „UWAGA” przy produkcie niebezpiecznym, a kolejna – danych dotyczących postępowania z opakowaniami i odpadami. W jednym przypadku wykryto przekroczoną datę ważności produktu.

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa przekazała informacje o uchybieniach odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdecydowana większość przedsiębiorców wprowadziła działania naprawcze, uzupełniając brakujące oznaczenia. W jednym przypadku nałożono karę w wysokości 1000 zł za brak informacji o systemach zwrotu opakowań i zasadach ich recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
09.04.2025 15:37
TK Maxx wycofuje wodę toaletową z powodu zagrożenia alergicznego
Byblos Blu

Sieć sklepów TK Maxx poinformowała o wycofaniu z obrotu wody toaletowej Happy Hour marki Byblos Blu. Produkt był dostępny w sprzedaży w sklepach TK Maxx na terenie Polski w okresie od stycznia do marca 2025 roku. Wycofanie dotyczy konkretnych partii, oznaczonych kodami 898369, 898374 oraz 898382, które można znaleźć zarówno na metkach, jak i paragonach zakupowych.

image
Byblos Blu
Decyzja o wycofaniu została podjęta z uwagi na obecność w produkcie związku chemicznego o nazwie karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenowy (znanego także jako Lyral lub HICC). Substancja ta została zakazana w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej ze względu na potencjalne ryzyko wywołania reakcji alergicznych, szczególnie u osób uczulonych na ten składnik.

Konsumenci, którzy nabyli wycofywany produkt, powinni natychmiast zaprzestać jego stosowania. Wodę toaletową można zwrócić w dowolnym sklepie TK Maxx, gdzie klient ma prawo do pełnego zwrotu kosztów zakupu lub wymiany produktu na inny.

W celu uzyskania dodatkowych informacji klienci mogą skontaktować się z obsługą klienta TK Maxx pod numerem telefonu 0048 22 551 07 27 lub adresem e-mail [email protected]. TK Maxx apeluje również o poinformowanie znajomych i rodziny o wycofaniu produktu. Sprawa została oznaczona numerem referencyjnym PRSP260007 (TK PL), a informacja będzie widoczna w sklepach do 26 czerwca 2025 roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. kwiecień 2025 05:28