
- Europa musi okazać solidarność już teraz. Polityka spójności jest nierozerwalnie związana z solidarnością i teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, musi stawić czoła wyzwaniu, aby być realizowana jak najskuteczniej. Komisja Rozwoju Regionalnego dołoży wszelkich starań, żeby pieniądze były dostępne tam, gdzie są najbardziej potrzebne – mówi Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego PE.
Zmiana zasad finansowania UE wchodzi w zakres procedury współdecyzji, a zatem zarówno Parlament, jak i Rada będą musiały ją przyjąć. Biuro Komisji Rozwoju Regionalnego i koordynatorzy omówią procedurę i poinformują o kolejnych krokach, które należy jak najszybciej podjąć. Komisja będzie dążyć do jak najszybszego zakończenia analizy wniosku.
Przyjęcie poprawki pozwoli na skierowanie środków finansowych do najbardziej dotkniętych obszarów i sektorów.
Komisja Europejska ogłosiła 10 marca, że przedstawi "Inicjatywę Inwestycyjną na rzecz zwalczania koronawirusa" skierowaną do systemów opieki zdrowotnej, MŚP, rynków pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE. 13 marca opublikowano wniosek legislacyjny dotyczący zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów, rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
Komisja Europejska zaproponowała, aby w ramach polityki spójności przeznaczyć 37 miliardów euro na walkę z kryzysem koronawirusowym, zrzekając się w tym roku obowiązku wnioskowania o zwrot zaliczek na fundusze strukturalne. Kwota ta wynosi około 8 miliardów euro z budżetu UE, które państwa członkowskie będą mogły wykorzystać na uzupełnienie 29 miliardów euro funduszy strukturalnych w całej UE.
Ponadto Komisja zaproponowała rozszerzenie zakresu Funduszu Solidarności UE poprzez objęcie nim również kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego, w celu uruchomienia go, w razie potrzeby, dla państw członkowskich najbardziej dotkniętych kryzysem.