UOKiK zajął się tematem oznaczania komercyjnych treści w mediach społecznościowych rok temu. W tym czasie badał czy influencerzy prawidłowo oznaczają treści, które publikują w mediach społecznościowych. Przyjrzał się profilom najpopularniejszych influencerów oraz ich kontraktom, sprawdzając warunki współpracy i ustalenia z reklamodawcami – markami i agencjami marketingowymi.
W wyniku tych prac ukarał też sześcioro znanych influencerów za brak współpracy z urzędem w zakresie odpowiedniego oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych.
Czytaj też: Maffashion wśród influencerów ukaranych przez UOKiK
Jednak głównym wynikiem zajęcia się przez UOKiK tematem influencer markeingu są rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklmowych w mediach społecznościowych.
W wywiadzie, którego Tomasz Chróstny, prezes UOKiK udzielił portalowi wirtualnemedia.pl czytamy, że podjęte do tej pory działania sprawiły, że twórcy internetowi lepiej dbają o transparentność. Wielu z nich poprawiło oznakowanie postów sponsorowanych.
Prezes UOKiK wyraził też nadzieję, że twórcy, agencje reklamowe i marki będą brać pod uwagę wypracowane wspólnie z branżą rekomendacje już na etapie zawierania umów, co dodatkowo wesprze transparentność rynku w zakresie reklamy.
Zachęcił też do stosowania przygotowanego przez urząd filtru AR, który wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość, wspomaga influencerów w prawidłowym oznaczaniu treści reklamowych. Umożliwia on wyróżnienie reklamy, autopromocji i prezentu. Można go wyszukać po haśle Oznaczam Reklamy lub znaleźć na profilu UOKiK na Instagramie.
W rozmowie z portalem zapewnił, że urząd jest otwarty na dialog dotyczący rekomendacji.
– Mamy świadomość, że ten dokument będzie ewoluował. Naszą rolą jest przyglądanie się dalej sytuacji na rynku i monitoring. Zachęcam do zgłaszania uwag i sugestii zarówno bezpośrednio do urzędu, jak i poprzez nasz profil na Instagramie – powiedział Tomasz Chróstny w rozmowie z Wirtualnymi Mediami