Przyjęta wczoraj przez Sejm specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją na terytorium ich państwa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce. Nowe przepisy stanowią, że obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Polsce na legalnych zasadach przez 18 miesięcy. Okres będzie mógł być wydłużony o kolejne 18 miesięcy.
Obywatele Ukrainy, których pobyt został zalegalizowany na mocy ustawy zostali uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium naszego kraju, jeżeli pracodawca (podmiot powierzający wykonywanie pracy) powiadomi powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi – w terminie 7 dni od dnia podjęcia przez niego pracy.
Powiadomienia mają być składane za pośrednictwem serwisu praca.gov.pl i zawierać dane identyfikujące pracodawcę (podmiot powierzający wykonywanie pracy), w tym symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą obywateli Ukrainy, a także dane identyfikujące obywatela Ukrainy, rodzaj zawartej pomiędzy nimi umowy i stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy.
Więcej na ten temat czytaj w teście: Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy i jej wpływ na polskie firmy
Ponadto obywatele Ukrainy, których pobyt został zalegalizowany na podstawie specustawy i którzy uzyskali numer PESEL, będą mogli podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Dostęp do pracy w Polsce oznacza zgodnie z prawem również dostęp do świadczeń rodzinnych, w tym do 500 plus.
Ustawa reguluje też kwestie pomocy finansowej dla osób pomagających Ukraińcom. Polacy przyjmujący rodziny z Ukrainy otrzymają wsparcie – 40 zł na dzień przez dwa miesiące, czyli około 1200 zł miesięcznie. Pieniądze trafią do osób, które przyjęły uchodźców za pośrednictwem samorządów.
Za ustawą głosowało 439 posłów. Przeciw było 12, a wstrzymało się trzech z nich.
Jednocześnie Sejm odrzucił zapis o zwolnieniu z odpowiedzialności urzędników za ewentualne przekroczenie uprawnień lub naruszenie dyscypliny finansów publicznych w związku z przyznawaniem pomocy dla uchodźców. Za przyjęciem takiej poprawki było 226 posłów, 229 głosowało przeciw.
Czytaj też: Drogerie Natura stworzyły platformę z pomocą dla Ukraińców. To m.in. baza ofert pracy