StoryEditor
Prawo
22.02.2023 00:00

Rząd rozważy wprowadzenie preferencyjnej stawki VAT na kubeczki menstruacyjne

W odpowiedzi na interpelację poselską a wcześniej na monity rzecznika praw obywatelskich, wiceminister finansów Adam Soboń zadeklarował, że rząd przeanalizuje możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT na wielorazowe kubeczki menstruacyjne w pracach nad projektem rozporządzenia określającym zakres towarów objętych preferencyjną stawką VAT na rok 2024. Nie padły żadne deklaracje w sprawie zastosowania zerowej stawki podatku na wszystkie artykuły higieniczne dla kobiet.

Jak informowaliśmy, do ministra finansów wpłynęła interpelacja poselska dotycząca obniżenia stawek VAT na wielorazowe artykuły menstruacyjne dla kobiet. W przeciwieństwie do jednorazowych podpasek czy tamponów, na których VAT jest niski, wielorazowe kubeczki obłożone są 23 proc. podatkiem. Występująca z interpelacją posłanka Katarzyna Osos przypomniała w niej także „Czy w ministerstwie prowadzone są analizy pod kątem wprowadzenia zerowej stawki podatku VAT od wszystkich produktów menstruacyjnych, tak by jeszcze bardziej ograniczyć problem dostępu kobiet i dziewcząt do wskazanych środków higienicznych pierwszej potrzeby?”.

Czytaj więcej: Politycy zajęli się produktami menstruacyjnymi. Czy będzie obniżka podatku VAT?

Do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek wpłynęła odpowiedź w tej sprawie podpisana przez wiceministra finansów Artura Sobonia.

Pisze on, że koncepcja nowej matrycy stawek VAT obowiązująca od 2020 r. zakładała opodatkowanie jedną stawką VAT całych (w miarę możliwości) grupowań CN w odniesieniu do towarów.  

Zgodnie z art. 41 ust. 2a4 ustawy o VAT obniżoną stawką VAT w wysokości 5 proc. opodatkowane są towary wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, w tym m.in. sklasyfikowane w grupowaniu CN 9619 005 podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy (pieluszki) i wkładki do pieluch oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału.

Załącznik nie zawiera jednak towarów sklasyfikowanych w CN 39246 , który obejmuje artykuły higieniczne z tworzyw sztucznych, w tym kubeczki menstruacyjne. Dlatego ww. towary objęte są podstawową stawką VAT, obecnie 23 proc.

Wiceminister zapewnia, że dostrzegając zasadność ujednolicenia stawki VAT na towary z kategorii środków higienicznych dla kobiet, w oparciu o przedstawione w interpelacji, że kwestia ta zostanie poddana analizie w ramach prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia określającym zakres towarów objętych preferencyjną stawką VAT na rok 2024.

Nie odnosi się jednak do pytania o zerową stawkę VAT na artykuły menstruacyjne. Tymczasem są kraje, które artykuły higieniczne są już dostępne bezpłatnie dla wszystkich. 

Czytaj więcej: Szkocja prawnie uregulowała dostęp do menstruacyjnych środków higienicznych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2025 11:27
UOKIK: Skontrolowano oznakowania detergentów, 16 proc. partii z nieprawidłowościami
Shutterstock

W 2024 roku Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu przeprowadziły kontrolę oznakowania detergentów dostępnych na rynku. Łącznie sprawdzono 123 partie produktów, w tym proszki, płyny i kapsułki do prania, środki do płukania tkanin, detergenty do zmywarek, mleczka i płyny czyszczące (również do WC), środki do mycia różnych powierzchni oraz preparaty do usuwania kamienia i rdzy.

Podstawą do wytypowania placówek były m.in. wcześniejsze wyniki kontroli, monitoring rynku oraz sygnały od konsumentów. Nieprawidłowości stwierdzono u 5 z 31 przedsiębiorców, co oznacza, że dotyczyły one około 16 proc. kontrolowanych podmiotów.

Na 123 sprawdzone partie detergentów, zastrzeżenia dotyczyły 20 z nich. W 15 przypadkach brakowało pełnych oznaczeń w języku polskim, takich jak procentowy skład, instrukcje użycia czy środki ostrożności. Dwie partie nie zawierały informacji o obecności środków konserwujących, jedna – wymaganego ostrzeżenia „UWAGA” przy produkcie niebezpiecznym, a kolejna – danych dotyczących postępowania z opakowaniami i odpadami. W jednym przypadku wykryto przekroczoną datę ważności produktu.

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa przekazała informacje o uchybieniach odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdecydowana większość przedsiębiorców wprowadziła działania naprawcze, uzupełniając brakujące oznaczenia. W jednym przypadku nałożono karę w wysokości 1000 zł za brak informacji o systemach zwrotu opakowań i zasadach ich recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
09.04.2025 15:37
TK Maxx wycofuje wodę toaletową z powodu zagrożenia alergicznego
Byblos Blu

Sieć sklepów TK Maxx poinformowała o wycofaniu z obrotu wody toaletowej Happy Hour marki Byblos Blu. Produkt był dostępny w sprzedaży w sklepach TK Maxx na terenie Polski w okresie od stycznia do marca 2025 roku. Wycofanie dotyczy konkretnych partii, oznaczonych kodami 898369, 898374 oraz 898382, które można znaleźć zarówno na metkach, jak i paragonach zakupowych.

image
Byblos Blu
Decyzja o wycofaniu została podjęta z uwagi na obecność w produkcie związku chemicznego o nazwie karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenowy (znanego także jako Lyral lub HICC). Substancja ta została zakazana w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej ze względu na potencjalne ryzyko wywołania reakcji alergicznych, szczególnie u osób uczulonych na ten składnik.

Konsumenci, którzy nabyli wycofywany produkt, powinni natychmiast zaprzestać jego stosowania. Wodę toaletową można zwrócić w dowolnym sklepie TK Maxx, gdzie klient ma prawo do pełnego zwrotu kosztów zakupu lub wymiany produktu na inny.

W celu uzyskania dodatkowych informacji klienci mogą skontaktować się z obsługą klienta TK Maxx pod numerem telefonu 0048 22 551 07 27 lub adresem e-mail [email protected]. TK Maxx apeluje również o poinformowanie znajomych i rodziny o wycofaniu produktu. Sprawa została oznaczona numerem referencyjnym PRSP260007 (TK PL), a informacja będzie widoczna w sklepach do 26 czerwca 2025 roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. kwiecień 2025 06:37