Rząd luzuje obostrzenia przed świętami Bożego Narodzenia, czyli najgorętszym okresie w handlu. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 28 listopada galerie handlowe będą otwarte. Mogą w nich wznowić działalność sklepy ze wszystkich branż. Nadal jednak pozostają zamknięte lokale gastronomiczne. Galerie handlowe mają działać w ścisłym reżimie sanitarnym.
Galerie handlowe zostały zamknięte na początku listopada br. Mogły w nich działać wyłącznie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i punkty usługowe. Podobna sytuacja miała miejsce w tzw. pierwszej fali pandemii, wówczas również rząd wprowadził ograniczenia w działaniu galerii handlowych, co spowodowało potężne straty w ich przychodach. Nawet w sklepach, które mogły prowadzić działalność spadki obrotów były gigantyczne, w drogeriach sięgały 90 proc.
W maju br. prezes Rossmanna w Polsce, Marek Maruszak mówił: – W zazwyczaj wysokoobrotowych sklepach w galeriach handlowych obroty szybko nam spadły o 80-90 proc. Mimo tak drastycznego spadku sprzedaży, niektórzy właściciele galerii cały czas żądają od nas pełnej kwoty czynszu. Rossmann musiał zamknąć niektóre drogerie, np. tam, gdzie był jedynym czynnym sklepem w całym obiekcie.
Takie same problemy miały wszystkie sieci drogeryjne i perfumeryjne (te zamknęły czasowo wszystkie swoje placówki). W listopadzie sytuacja się powtórzyła. Ograniczenia działania galerii handlowych oraz godziny dla seniorów okazały się dla drogerii działających w centrach handlowych dramatyczne w skutkach.
– Po raz drugi dotknęły nas drastyczne spadki obrotów. W galeriach handlowych jest pusto. Dodatkowo obowiązują absurdalne zasady robienia zakupów przez seniorów, które wyłączają nam handel na dwie godziny. To jedna czwarta naszego biznesu! Można było wprowadzić odrębne kasy, pierwszeństwo obsługi dla seniorów. Rozumiemy sytuację i potrzebę chronienia osób starszych. Jednak metody są chybione. Każdy klient jest dla nas na wagę złota, seniorzy to w drogeriach mniejszość, podstawowe artykuły higieniczne kupią w każdym sklepie spożywczym. Tymczasem muszę wypraszać klientów ze sklepu, ponieważ w czasie godzin dla seniorów nie możemy obsłużyć nikogo innego! Nasze biznesy tego nie wytrzymają. Co będzie z ponad 20 osobami, które zatrudniam w swojej drogerii?! – denerwuje się Jarosław Oleszczuk, właściciel drogerii Laboo w galerii handlowej w Siedlcach.
Czytaj także: Godziny dla seniorów poważnym problemem dla drogerii
Przedsiębiorcy nieustannie apelowali do rządu o niewprowadzanie ograniczeń w handlu, a następnie o jak najszybsze otwarcie galerii handlowych. Polska Rada Centrów Handlowych powoływała się na konkretne dane: – Podczas pierwszego lockdownu branża centrów handlowych w Polsce tylko w miesiącach marzec-maj 2020 r. odnotowała spadek obrotów o ponad 17,5 mld zł. Szacowana wartość utraconych obrotów tylko w samym listopadzie z powodu częściowego zamknięcia centrów wyniesie ok. 8 mld zł. Ograniczenie handlu w czwartym kwartale - najważniejszym dla branży, jest ogromnym ciosem, który może doprowadzić do likwidacji tysięcy miejsc pracy i bankructw wielu firm, w tym polskich przedsiębiorstw. Pełne otwarcie galerii handlowych najpóźniej od 30 listopada sprawi, że wiele osób utrzyma swoje miejsca pracy i będzie mogło spokojnie przeżyć Święta z najbliższymi – podkreślał zarząd PRCH.
Według danych PRCH skala zakażeń wśród pracowników centrów handlowych od maja nie przekroczyła 1 promila. Co ważne, nie odnotowano przypadków z przeniesieniem wirusa na współpracowników i klientów. Wszystko dzięki skutecznemu stosowaniu w centrach handlowych wymogów sanitarnych oraz zasady DDM – dezynfekcji, dystansu społecznego i noszenia maseczek.
Zastosowane środki bezpieczeństwa są dostrzegane przez klientów – większość z nich – 77 proc. czuje się bezpiecznie w centrach handlowych – potwierdzają to opublikowane 10 listopada br. badania agencji badawczej Inquiry.