Z danych KGP wynika, że w zeszłym roku doszło do 249 tys. przestępstw pospolitych – to wzrost o 10,7 tys. wobec 2021 r. Wśród nich dominują kradzieże, których skala doszła do 124 tys. – to o ponad 12 tys. więcej niż rok wcześniej (nie licząc wykroczeń).
Jak podaje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, z półek sklepowych znikają głównie alkohole i drogie kosmetyki, a więc nie produkty pierwszej potrzeby. Dlatego według policji, choć faktycznie ceny towarów rosną, to powodów wzrostu kradzieży sklepowych nie należy usprawiedliwiać niskimi dochodami czy biedą.
Z danych policji wynika też, że chociaż kradzieży było więcej, to sprawcy rzadziej trafiali do aresztu, ale częściej wpadali na gorącym uczynku i częściej kradli nieletni (wzrost młodych o pół tysiąca).
Plaga kradzieży dotyka zwłaszcza dużych miast. Najwięcej w 2022 roku było ich w Warszawie i okolicach (łącznie 20,7 tys. – wzrost o blisko 2 tys. ), oraz woj. dolnośląskim i śląskim (wzrost o jedną piątą). O 20 proc. zwiększyła się też liczna kradzieży na Podlasiu.
Statystyki pokazują też, że sprawcy sklepowych kradzieży częściej niż rok wcześniej byli przyłapywania na gorącym uczynku. Kradzieżami częściej parali się też nieletni (wzrost o pół tysiąca). Jednak jednym z najaktywniejszym złodziei była 70-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, która podczas kilkunastu wizyt w okolicznych drogeriach wynosiła kosmetyki warte w sumie 2,7 tys. zł.
Chociaż w 2022 r. kradzieży było więcej niż rok wcześniej, to sprawcy rzadziej trafiali do aresztu. Policja wykrywa średnio sprawców 42,4 proc. kradzieży (wzrost o 2,6 proc.), ale np. w Lubelskiem czy Warmińsko-Mazurskiem – 58 proc. W Warszawie – co czwartą.