Rok 2021 jest rokiem intensywnych prac legislacyjnych w zakresie wprowadzenia w Polsce wymagań Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) narzuconych znowelizowaną dyrektywy w sprawie odpadów z 30 maja 2018 r. Do istotnych elementów tej dyrektywy należy określenie w art. 8 i 8a Minimalnych Wymagań, dotyczących ROP m.in. w zakresie poziomu finansowania zagospodarowania odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach – czytamy w komunikacie stowarzyszenia.
Polska ma czas na wprowadzenie systemu ROP do 31 grudnia 2024 r. ale nie jest to odległy termin zważywszy na to, że dobrych rozwiązań w tym zakresie nadal nie ma. Pewne jest jednak, że na firmy wprowadzające kosmetyki do obrotu zostaną nałożone opłaty
W porównaniu do obecnej sytuacji, wprowadzenie ROP spowoduje szacunkowo ok. 30-krotny wzrost kosztu dla wprowadzającego produkty w opakowaniach w porównaniu do dotychczasowego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi. Największy wzrost będzie odczuwalny dla opakowań z tworzyw sztucznych, i również z tego względu zmiana ta będzie niezwykle dotkliwa dla branży kosmetycznej i detergentowej – szacuje Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta ma za zadanie odpowiednie przydzielenie odpowiedzialności za odpady opakowaniowe i zwiększenie ich przydatność do recyklingu. Projekt ma uwzględnić wymagania tzw. pakietu odpadowego - nowelizacji sześciu unijnych dyrektyw, które dotyczą gospodarki odpadami. Do ustalania stawek opłat dla wprowadzających produkty będzie wyznaczony odpowiedni regulator.