Interpelacja nr 8079 w sprawie niewycofania z obrotu kosmetyków zawierających rakotwórczy formaldehyd została złożona 17 czerwca br. Posłanka PO Agnieszka Pomaska zwraca się w niej z pytaniem do ministra zdrowia, o to, dlaczego rok od wprowadzenia zakazu stosowania w kosmetykach formaldehydu konsumenci mogą kupić produkty kosmetyczne zawierające niedozwolony składnik, kto odpowiada za tę sytuację i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec odpowiedzialnych za nie podmiotów. Oczekuje również odpowiedzi na to, jak często przeprowadzane są kontrole bezpieczeństwa w zakresie wprowadzania do obrotu kosmetyków, aby były one faktycznie bezpieczne dla konsumentów i nie zawierały niedozwolonych składników.
Posłanka w interpelacji powołuje się na przykład odżywki do paznokci miękkich, wyprodukowanej w USA przez Nail Tek, której dystrybutorem jest podmiot AI Polska. Odżywka zawiera formaldehyd i jeszcze 9 czerwca była dostępna w sieci Super-Pharm, mimo że zakaz stosowania formaldehydu w produktach kosmetycznych obowiązuje od 12 czerwca 2019 r. i był to ostateczny termin wycofania z obrotu produktów kosmetycznych z tym składnikiem.
Poniżej publikujemy treść interpelacji, która została umieszczona na rządowej stronie zobacz tutaj
Interpelacja nr 8079 do ministra zdrowia w sprawie niewycofania z obrotu kosmetyków zawierających rakotwórczy formaldehyd
Zgłaszający: Agnieszka Pomaska
Data wpływu: 17-06-2020
Szanowny Panie Ministrze,
zgodnie z treścią rozporządzenia 2019/831 formaldehyd został dodany do wykazu substancji zakazanych w produktach kosmetycznych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. Zakaz ten wszedł w życie w dniu 12 czerwca 2019 r. i tym samym był to ostateczny termin wycofania z obrotu produktów kosmetycznych zawierających formaldehyd.
Tymczasem w sierpniu 2019 r. produkt kosmetyczny o nazwie: odżywka do paznokci miękkich, wyprodukowany w USA przez Nail Tek, którego dystrybutorem jest podmiot AI Polska sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 5a (dalej: Odżywka do paznokci), w którego składzie znajduje się formaldehyd, z łatwością można było zakupić w sieci drogerii Superpharm w trzech największych centrach handlowych w Warszawie (CH Arkadia, CH Galeria Mokotów, CH Złote Tarasy).
W grudniu 2019 r. odżywka do paznokci nadal była dostępna w ww. centrach handlowych w sieci drogerii Superpharm. O tym fakcie za pośrednictwem mediów społecznościowych został poinformowany Główny Inspektorat Sanitarny oraz sieć Superpharm. W dniu 9 czerwca 2020 r. w drogeriach sieci Superpharm nadal można zakupić odżywkę do paznokci, w której składzie znajduje się formaldehyd, a więc składnik od roku zabroniony do stosowania we wszelkich kosmetykach.
W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Dlaczego rok od wprowadzenia zakazu stosowania w kosmetykach formaldehydu konsumenci mogą kupić produkty kosmetyczne zawierające niedozwolony składnik?
2. Kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec podmiotów odpowiedzialnych za wycofanie produktów kosmetycznych z obrotu zawierających niedozwolony składnik?
3. Jak często przeprowadzane są kontrole bezpieczeństwa w zakresie wprowadzania do obrotu kosmetyków, aby były one faktycznie bezpieczne dla konsumentów i nie zawierały niedozwolonych składników?
4. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo wobec podległych mu organów, które nie dopełniły ciążącego na nich obowiązku sprawowania nadzoru nad rynkiem kosmetycznym w zakresie obrotu produktami kosmetycznymi, aby zapobiec tego typu naruszeniom w przyszłości?