– Strategia chemiczna na rzecz zrównoważonego rozwoju to nie do końca nowe obowiązki dla przedsiębiorców – rozpoczął swoją prezentację dr Andrzej Kalski, dyrektor Departamentu do spraw Substancji i Mieszanin Niebezpiecznych w Biurze ds. Substancji Chemicznych.
Wyjaśnił, że jej celem jest stworzenie dla ludzi środowiska wolnego od toksyn, co oznacza redukcję emisji zanieczyszczeń toksycznych do zera w perspektywie do 2050 roku. Ma się to odbyć poprzez innowacje, konkurencyjność, uproszczenie przepisów, rozwój wiedzy oraz wpływ globalny.
Innowacyjność ma polegać na tworzeniu chemikaliów bezpiecznych i zrównoważonych już na etapie projektowania, po to, by nie emitowały niebezpiecznych substancji do środowiska. Wyznaczą to unijne kryteria. Te podstawowe zostaną wprowadzone poprzez zmianę przepisów rozporządzenia REACH, CLP, wytycznych sektorowych oraz poprzez kontrolę efektywności wszelkich pozostałych przepisów dotyczących chemikaliów.
Zmiana przepisów będzie polegała m.in. na ograniczeniu stosowania substancji potencjalnie niebezpiecznych w produktach dla dzieci czy osób starszych. Przedsiębiorcy zostaną też zobowiązani do informowania na temat składu chemicznego i bezpiecznego stosowania produktów.
Wzmocnienie prawodawstwa będzie polegało m.in. na rewizji rozporządzenia CLP i wprowadzeniu nowej klasy zagrożeń, np. ze strony substancji kancerogennych lub wpływających na układ hormonalny człowieka.
Natomiast rewizja rozporządzenia REACH zmieni definicję nanomateriału, a także półproduktu. Rozszerzy obowiązek rejestrowania niektórych potencjalnie niebezpiecznych polimerów. Zreformuje proces udzielania zezwoleń i wprowadzania ograniczeń. Poszerzy też podejście do zarządzania ryzykiem o substancje uczulające i neurotoksyczne.
Wzmocnione zostanie również prawodawstwo dotyczące zastosowań nieodzownych. SVHC będą dozwolone, gdy ich użycie jest niezbędne dla zdrowia, bezpieczeństwa lub funkcjonowania społecznego oraz jeżeli nie istnieją alternatywy, które byłby akceptowane z punktu widzenia środowiska i zdrowia.
Dr Andrzej Kalski zwrócił też uwagę, że w tworzenie środowiska wolnego od toksyn ważną rolę odegra zasada wpływu globalnego, która oznacza, że produktów czy substancji niezgodnych z nowymi przepisami nie będzie można wprowadzać do obrotu nie tylko w Unii Europejskiej, ale też na żadnym innym rynku.
Czytaj także: Nowy Zielony Ład to strategia niezbędna dla Europy [30-lecie PSPKD]
Wiadomości Kosmetyczne są patronem medialnym konferencji.