Marki kosmetyczne i organizacje zajmujące się prawami zwierząt twierdzą, że Komisja Europejska umożliwia testowanie składników kosmetycznych i produktów kosmetycznych „tylnymi drzwiami” zgodnie z rozporządzeniem REACH, które należy powstrzymać. Dlatego podpisali list wzywający do zaprzestania tego przyzwolenia.
Sygnatariusze listu to Avon, Dermalogica, Molton Brown, Natura & Co, The Body Shop i Unilever, a także szereg organizacji non-profit, w tym PETA, Cruelty Free International i Humane Society International, które również wydały oddzielne wspólne oświadczenie.
W liście otwartym stwierdzono, że istniejący w UE zakaz testowania produktów kosmetycznych i składników kosmetycznych na zwierzętach został „skutecznie rozdrobniony” serią decyzji regulacyjnych podjętych przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) dotyczących zwierząt zgodnie z rozporządzeniem REACH.
„Zakazy testów na zwierzętach i wprowadzenie do obrotu unijnego rozporządzenia w sprawie kosmetyków zostały wykorzystane jako złoty standard na całym świecie - ustanawiając precedens dla bezpiecznego stosowania produktów i składników kosmetycznych bez poddawania zwierząt okrutnym i niepotrzebnym testom” - czytamy w liście.
„ECHA wymaga obecnie, aby niektóre powszechnie stosowane składniki kosmetyków (i składniki używane w wielu innych rodzajach produktów konsumenckich) były testowane na tysiącach zwierząt pod pozorem rozporządzenia w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Bezpośrednim skutkiem tych decyzji jest użycie tysięcy szczurów i królików w testach, z których część będzie karmiona siłą danym składnikiem kosmetyków przez cały okres ciąży, zanim one i ich nienarodzone potomstwo zostaną zabite i poddane sekcji. REACH nie może być wykorzystywane do obchodzenia rozporządzenia dotyczącego kosmetyków i pozbawienia sensu testowania kosmetyków i zakazów wprowadzania do obrotu” - napisali sygnatariusze.
List został skierowany do Davida Marii Sassoli, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. W liście otwartym wezwano wszystkie trzy instytucje UE do zapewnienia, że unijny zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach będzie „przestrzegany zgodnie z zamierzeniami, bez nowych testów na zwierzętach”.