Projekt dotyczy "zagwarantowania osobom pracującym w niedziele co najmniej dwóch niedziel wolnych w miesiącu". Jest tożsamy z podobnymi projektami składanymi przez Platformę Obywatelską w poprzedniej kadencji Sejmu.
W uzasadnieniu posłowie KO wskazują, że uchwalona głosami Prawa i Sprawiedliwości ustawa obowiązująca od marca 2017 r. "w dłuższej perspektywie czasowej przyniesie negatywne skutki społeczne i gospodarcze", a także "uderza w szczególności w pracowników (i zatrudniających ich przedsiębiorców) oraz konsumentów".
- Spadek liczby miejsc pracy w wyniku jej obowiązywania ma wynieść, wedle różnych szacunków od 36 tys. do 85,5 tys., zarówno w handlu, jak i u dostawców placówek handlowych. Będzie on dotyczył w szczególności osób chcących pracować na część etatu, np. studentów. Należy podkreślić, że osoby te należą do relatywnie słabszych grup pracowników - napisano.
Jak dodają posłowie Koalicji Obywatelskiej, debata publiczna, jaka toczyła się w związku z przyjęciem ustawy "pokazała, że jej wprowadzenie nie cieszy się szeroką akceptacją społeczną". - Ponadto, ostatecznie przyjęta treść ustawy, jeszcze przed jej wejściem w życie, budziła wątpliwości co do zgodności z konstytucją i wywołała kontrowersje co do rzeczywistego zakresu stosowania i interpretacji zawartych w niej regulacji - argumentuje grupa posłów KO.
- Brak precyzji i niejednoznaczność poszczególnych przepisów oraz niepewność, jaką taki kształt przepisów ustawy wprowadza do gospodarki państwa, przesądzają, że powinna ona być jak najszybciej wyeliminowana z porządku prawnego - dodają pomysłodawcy uchylenia zakazu handlu.
Koalicja Obywatelska proponuje, aby uchylić zakaz handlu w niedziele, a pracownikom wykonującym pracę w ostatni dzień tygodnia zapewnić "w okresie 4 tygodni co najmniej dwie niedziele wolne od pracy". Przepis ten miałby nie dotyczyć pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy.