StoryEditor
Prawo
30.07.2024 13:33

Prezes UOKiK ukarał firmy SeoSem24 oraz Best-Review za publikowanie fałszywych opinii w internecie

Firmy sprzedające fałszywe opinie są przez UOKiK ścigane i karane. / Canva

W ramach działań kontrolnych, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zidentyfikował nieuczciwe praktyki firm SeoSem24 i Best-Review. Obie firmy oferowały zamieszczanie fałszywych opinii na portalach takich jak Google Maps, TripAdvisor, czy Ceneo.pl, mimo że ich przedstawiciele nigdy nie korzystali z ocenianych usług czy produktów. Działania te miały na celu sztuczne podnoszenie renomy swoich kontrahentów, co wprowadzało konsumentów w błąd.

Recenzje publikowane przez ukaranych przedsiębiorców były pozorowane na opinie rzeczywistych klientów. Praktyka ta wpływała negatywnie na uczciwą konkurencję oraz zaufanie konsumentów do recenzji internetowych. Jak podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, renoma przedsiębiorców powinna opierać się na prawdziwych informacjach, a nie na fałszywych recenzjach. Proceder ten jest szkodliwy zarówno dla konsumentów, jak i dla uczciwych przedsiębiorców.

Na SeoSem24 nałożono karę w wysokości 50 618 zł oraz zobowiązano firmę do poinformowania o decyzji na swojej stronie internetowej i portalu Facebook. Best-Review otrzymało karę w wysokości 35 000 zł. Obie firmy zaprzestały już oferowania usług zamieszczania nieprawdziwych opinii, ale decyzje UOKiK nie są jeszcze prawomocne i przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.

UOKiK kontynuuje działania przeciwko firmom zamieszczającym fałszywe recenzje. W toku są postępowania przeciwko Mastermarketing A&K LTD z Londynu oraz Tomasz Ciuła Project Management z Nowego Sącza. Prezes UOKiK podkreśla, że działania te są kluczowe dla zapewnienia uczciwego rynku, gdzie opinie konsumentów są autentyczne i rzetelne. Przedsiębiorcy muszą weryfikować, czy recenzje pochodzą od rzeczywistych klientów oraz nie mogą sztucznie zawyżać swoich ocen.

Czytaj także: UOKiK wziął udział w globalnym przeglądzie internetu pod kątem dark patterns

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
23.08.2024 09:24
Clean Beauty Action Network wzywa do zakazania toksycznych środków prostujących włosy
Oszacowaliśmy, że 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały prostownic i produktów do prostowania włosów, zachoruje na raka macicy do 70. roku życia, ale w przypadku częstych użytkowniczek ryzyko to wzrasta do 4,05 proc. – poinformowała Alexandra White, główna autorka badania, szefowa grupy zajmującej się środowiskiem oraz epidemiologią nowotworów (Environment and Cancer Epidemiology Group) w Narodowym Instytucie Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (National Institute of Environmental Health Sciences)fot. freepik

Daphne Nguyen, założycielka i prezeska Clean Beauty Action Network (CBAN), opublikowała list otwarty do Roberta Califfa, komisarza amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności (Food and Drug Administration, FDA), w którym wzywa go do podjęcia natychmiastowych działań w celu zakazania formaldehydu w środkach służących do prostowania włosów. Zawarty w nich formaldehyd stanowi zagrożenie dla zdrowia, jeśli jest wdychany do płuc lub wchodzi w kontakt z oczami lub skórą i został powiązany ze zwiększoną liczbą zachorowań na raka macicy, raka piersi oraz raka jajników.

Choć 1 lipca 2024 roku w życie wszedł kolejny etap zmian związanych z ustawą Modernization of Cosmetics Regulation Act (MoCRA), czyli aktem prawnym o modernizacji regulacji kosmetyków, nadający FDA większe uprawnienia, to branża, która w Stanach Zjednoczonych latami pozostawała nieprzejrzysta i nieuregulowana, wciąż zmaga się z problemami. Jeden z nich został poruszony przez CBAN.

Czytaj też: Bardziej rygorystyczne regulacje dotyczące kosmetyków na amerykańskim rynku. Część produktów zmieni skład 

„Szanowny Komisarzu Califf, 

piszę, aby prosić Pana o natychmiastowe nadanie najwyższego priorytetu procesowi stanowienia przepisów FDA w sprawie stosowania formaldehydu w produktach do prostowania włosów. Formaldehyd jest znanym czynnikiem rakotwórczym i powinno się podjąć prace nad propozycją regulacji mającej na celu zakazanie stosowania tej substancji chemicznej w tych produktach” – tak rozpoczyna się list Daphne Nguyen, założycielki i prezeski Clean Beauty Action Network (CBAN) do Roberta Califfa, komisarza amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności (Food and Drug Administration, FDA).

Dalej Nguyen przypomina, że na rządowej stronie Reginfo.gov zapewniającej dostęp do informacji o opracowywanych przepisach, aby umożliwić społeczeństwu skuteczne uczestnictwo w procesie legislacyjnym, znalazł się wstępny projekt regulacji o numerze (RIN) #0910-AI83: „Stosowanie formaldehydu i substancji chemicznych uwalniających formaldehyd jako składnika produktów wygładzających lub prostujących włosy”.

Gotowy tekst regulacji miał zostać w kwietniu 2024 roku przedstawiony do publicznych konsultacji, ale nie ukazał się do tej pory, a eksperci prawni z dziedziny FDA twierdzą, że mało prawdopodobne jest, by stało się to do końca roku kalendarzowego. Aktywistka podkreśla, że większość konsumentów nie ma świadomości, że kosmetyki i produkty kosmetyczne mogą zawierać formaldehyd, azbest oraz inne toksyczne chemikalia i substancje rakotwórcze, co oznacza, że problem powinien zostać potraktowany w sposób priorytetowy. 

„Piszę do Pana jako założycielka i prezeska Clean Beauty Action Network. CBAN to oddolna, założona przez młode osoby organizacja non-profit, która daje naszemu pokoleniu możliwość stawania na czele przekształcania przemysłu kosmetycznego na bezpieczny, bardziej ekologiczny i etyczny - poprzez badania naukowe, edukację publiczną i orędownictwo. Naszą misją jest promowanie czystego piękna, bezpiecznego dla ludzi i planety. 

Komisarzu Califf, oczekujemy, że jako lekarz jest Pan świadomy zagrożeń dla zdrowia związanych z narażeniem na kontakt z formaldehydem, ale może Pan nie być świadomy opóźnień w tym procesie legislacyjnym. Niestety, nie ma przycisku pauzy w przypadku raka, więc proszę, wykorzystać swoje stanowisko, aby wznowić to biurokratyczne postępowanie. Pana przywództwo może zmienić przyszłość produktów kosmetycznych dla przyszłych pokoleń” – dodaje Nguyen.

Czytaj też: FDA: 35 proc. tuszów do tatuaży i makijażu permanentnego zainfekowane bakteriami

Prof. Claudia Polsky, naukowczyni i dyrektorka Instytutu Prawa Środowiskowego (Environmental Law Clinic) na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (UC Berkeley Law School) skomentowała tę sytuację następująco:

– Kiedy jako zastępczyni prokuratora generalnego stanu wniosłam w 2010 roku pozew przeciwko producentowi Brazilian Blowout w za poważne szkody, jakie jego produkty wyrządzały fryzjerkom i użytkowniczkom produktów, zagrożenia związane ze środkami prostującymi włosy uwalniającymi formaldehyd stały się wiadomością publiczną i przedmiotem przesłuchania w sprawie nadzoru kongresowego. Jestem zaniepokojona, że ​​po dwunastu latach FDA nadal nie zakazała tej toksycznej chemii. Chwalę CBAN za ponowne poruszenie tej kwestii; potrzebujemy nowych głosów i nowego pokolenia przywódców, którzy zmobilizują się wokół konieczności bezpiecznych kosmetyków.

Działanie chemicznych środków prostujących włosy opiera się na rozkładaniu białek we włosach, co powoduje ich prostowanie się. Zawarty w nich formaldehyd stanowi zagrożenie dla zdrowia, jeśli jest wdychany do płuc lub wchodzi w kontakt z oczami lub skórą. Długotrwałe narażenie na kontakt z formaldehydem może powodować bóle głowy, astmę, alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry oraz raka – formaldehyd został powiązany ze zwiększoną liczbą zachorowań na raka macicy, raka piersi oraz raka jajników zwłaszcza u czarnych kobiet.

Czytaj też: FDA znalazła azbest w 20 proc. produktów do makijażu na bazie talku

– Oszacowaliśmy, że 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały prostownic i produktów do prostowania włosów, zachoruje na raka macicy do 70. roku życia, ale w przypadku częstych użytkowniczek ryzyko to wzrasta do 4,05 proc. – poinformowała w rozmowie z Ayeshą Rascoe z NPR Alexandra White, główna autorka badania, szefowa grupy zajmującej się środowiskiem oraz epidemiologią nowotworów (Environment and Cancer Epidemiology Group) w Narodowym Instytucie Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (National Institute of Environmental Health Sciences). Naukowczyni obserwowała ponad 33 tysiące kobiet przez prawie 11 lat, badając związek zachorowań na raka macicy i korzystania ze środków do pielęgnacji włosów. O wynikach swojej pracy poinformowała w 2022 roku, czyli wtedy, kiedy w życie weszła MoCRA.

Ponad 60 proc. kobiet, które zgłaszały w badaniu korzystanie ze środków do prostowania włosów, to osoby czarne. Nie jest to tylko kwestia mody i preferencji, ale efekt systemowego rasizmu w USA. Dopiero w 2019 roku w stanach Kalifornia i Nowy Jork wprowadzono ustawę zakazującą dyskryminacji z powodu fryzur takich jak afro czy etniczne warkoczyki. Wcześniej czarne kobiety były zmuszane do prostowania włosów pod groźbą utraty pracy.

Anna Tess Gołębiowska

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
19.08.2024 12:53
UOKiK rusza z postępowaniami ws. zatorów płatniczych. Na liście m.in. Delpharm i Teva Pharmaceuticals i DOZ
Kary finansowe, jakie mogą zostać nałożone na przedsiębiorstwa, będą wyliczane na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych, znowelizowanej w 2022 roku.Canva

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął 10 postępowań dotyczących nadmiernych opóźnień w spełnianiu świadczeń pieniężnych przez duże spółki działające na polskim rynku. Na liście podmiotów, które znalazły się pod lupą Urzędu, znajdują się m.in.: Delpharm Poznań, DOZ S.A. Direct sp.k., oraz Teva Pharmaceuticals Polska. UOKiK, zanim przystąpił do formalnych działań, skierował do tych firm tzw. wystąpienia miękkie, w których zasygnalizował nieprawidłowości w ich praktykach płatniczych i wezwał do poprawy.

Według Prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego, nieterminowe płatności ze strony dużych przedsiębiorstw mogą poważnie destabilizować działalność operacyjną mniejszych firm, szczególnie z sektora MŚP. Problemy z płynnością finansową mogą prowadzić do ograniczenia inwestycji i zahamowania rozwoju tych firm. „Niedopuszczalne jest, aby duże firmy nie płaciły na czas swoim mniejszym kontrahentom”, podkreśla Chróstny, dodając, że wcześniejsze ostrzeżenia o możliwości wszczęcia postępowania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, co zmusiło UOKiK do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków.

Postępowania są prowadzone na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych, znowelizowanej w 2022 roku. Prezes UOKiK, przy wyliczaniu kar, będzie brał pod uwagę m.in. wartość przeterminowanych płatności, długość opóźnień oraz okoliczności naruszenia. Ważnym elementem będą również działania podejmowane przez przedsiębiorców w celu naprawy sytuacji oraz ich współpraca z Urzędem w toku postępowania.

Zgodnie z przepisami, na nieuczciwe przedsiębiorstwa mogą zostać nałożone wysokie kary finansowe. Sankcje mają nie tylko charakter represyjny, ale przede wszystkim prewencyjny – ich celem jest zdyscyplinowanie podmiotów gospodarczych i wprowadzenie realnych zmian w polityce płatniczej. W obliczu stale rosnącej liczby spraw związanych z opóźnieniami w płatnościach, działania UOKiK mają kluczowe znaczenie dla ochrony mniejszych podmiotów gospodarczych przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

Czytaj także: Prezes UOKiK ukarał firmy SeoSem24 oraz Best-Review za publikowanie fałszywych opinii w internecie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. sierpień 2024 20:29