StoryEditor
Prawo
25.09.2024 15:30

Policjanci zatrzymali pracowników spalarni za kradzież i wprowadzenie do obrotu wycofanych z rynku kosmetyków

Złodzieje połakomili się na kosmetyki przeznaczone do utylizacji. / Getty Images

Śląscy funkcjonariusze zatrzymali 11 osób podejrzanych o kradzież wycofanych z rynku produktów przeznaczonych do utylizacji. Wśród nich znaleźli się pracownicy jednej z największych spalarni odpadów przemysłowych w Polsce. Skala procederu obejmowała tysiące produktów sprzedawanych na portalach internetowych.

Policjanci z Katowic zatrzymali pracowników spalarni odpadów przemysłowych z Dąbrowy Górniczej, którzy uczestniczyli w przestępczym procederze wykradania i odsprzedawania produktów przeznaczonych do utylizacji. Wśród skradzionych towarów znajdowały się między innymi markowe kosmetyki, chemia gospodarcza, papierosy, drobna elektronika oraz części samochodowe. Oficerowie z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą natrafili na trop grupy pod koniec zeszłego roku, gdy zauważyli, że na portalach sprzedażowych pojawiają się nowe produkty, które zgodnie z dokumentacją miały być zniszczone.

W toku śledztwa ustalono, że produkty, które powinny zostać zutylizowane, trafiały w ręce paserów, którzy sprzedawali je po atrakcyjnych cenach. Policjanci zabezpieczyli duże ilości skradzionych towarów, w tym kartony pełne markowych perfum, kosmetyków, a także 311 modułów samochodowych poduszek powietrznych. Według śledczych grupa działała co najmniej od kwietnia ubiegłego roku, regularnie wyprowadzając towary ze spalarni. Skala procederu wskazuje na znaczne straty dla producentów oraz zagrożenie dla konsumentów, gdyż część produktów mogła być niebezpieczna. Nie wiadomo niestety, których marek kosmetyki wróciły w ten sposób do obrotu.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, policjanci zatrzymali łącznie 11 osób, w tym ośmiu pracowników spalarni, kierowcę oraz dwóch paserów. Wszyscy zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym, a także nałożono na nich zakaz opuszczania kraju. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za wprowadzenie na rynek towarów mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Czytaj także: ECR: Oszustwa zamiany produktów przy kasie samoobsługowej przybierają na sile. Czy kosmetyki są bezpieczne?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
15.04.2025 10:16
Procter & Gamble objęte śledztwem antymonopolowym Unii Europejskiej
Shutterstock

Procter & Gamble zostało zidentyfikowane przez media jako firma będąca celem dochodzenia antymonopolowego prowadzonego przez Komisję Europejską w sprawie podejrzeń o ograniczanie transgranicznej sprzedaży produktów do pielęgnacji osobistej na terenie jednolitego rynku UE – poinformował Bloomberg. Choć P&G nie zostało oficjalnie wskazane w pierwszych komunikatach Komisji, źródła potwierdziły, że koncern otrzymał już szczegółowe zapytania od unijnych organów regulacyjnych.

Dochodzenie dotyczy podejrzenia, że Procter & Gamble mogło sztucznie dzielić rynek sprzedaży kosmetyków i produktów higienicznych w obrębie państw członkowskich UE, co mogłoby ograniczać swobodny przepływ towarów i zapobiegać sprzedaży po niższych cenach. Sprawa jest na etapie zbierania informacji i jak dotąd nie postawiono żadnych formalnych zarzutów. Komisja Europejska kontaktowała się również z konkurentami i klientami P&G w celu pozyskania dodatkowych dowodów.

W świetle prawa konkurencji obowiązującego w Unii Europejskiej, firmy uznane za winne naruszeń zasad jednolitego rynku mogą zostać ukarane grzywną sięgającą nawet 10 proc. ich globalnych rocznych przychodów. Dla Procter & Gamble, którego roczne przychody w 2024 roku wyniosły ponad 82 miliardy dolarów, ewentualna kara mogłaby sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów. To pokazuje, jak poważne mogą być konsekwencje tego typu naruszeń.

Postępowanie wobec P&G wpisuje się w szersze działania Komisji Europejskiej mające na celu walkę z praktykami rynkowymi podnoszącymi ceny konsumenckie i ograniczającymi konkurencyjność poprzez sztuczne bariery w obrocie wewnątrzunijnym. W branży kosmetycznej i higienicznej, gdzie ceny i dystrybucja znacząco różnią się w zależności od kraju, takie działania mogą mieć realny wpływ na dostępność produktów dla konsumentów i funkcjonowanie rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2025 11:27
UOKIK: Skontrolowano oznakowania detergentów, 16 proc. partii z nieprawidłowościami
Shutterstock

W 2024 roku Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu przeprowadziły kontrolę oznakowania detergentów dostępnych na rynku. Łącznie sprawdzono 123 partie produktów, w tym proszki, płyny i kapsułki do prania, środki do płukania tkanin, detergenty do zmywarek, mleczka i płyny czyszczące (również do WC), środki do mycia różnych powierzchni oraz preparaty do usuwania kamienia i rdzy.

Podstawą do wytypowania placówek były m.in. wcześniejsze wyniki kontroli, monitoring rynku oraz sygnały od konsumentów. Nieprawidłowości stwierdzono u 5 z 31 przedsiębiorców, co oznacza, że dotyczyły one około 16 proc. kontrolowanych podmiotów.

Na 123 sprawdzone partie detergentów, zastrzeżenia dotyczyły 20 z nich. W 15 przypadkach brakowało pełnych oznaczeń w języku polskim, takich jak procentowy skład, instrukcje użycia czy środki ostrożności. Dwie partie nie zawierały informacji o obecności środków konserwujących, jedna – wymaganego ostrzeżenia „UWAGA” przy produkcie niebezpiecznym, a kolejna – danych dotyczących postępowania z opakowaniami i odpadami. W jednym przypadku wykryto przekroczoną datę ważności produktu.

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa przekazała informacje o uchybieniach odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdecydowana większość przedsiębiorców wprowadziła działania naprawcze, uzupełniając brakujące oznaczenia. W jednym przypadku nałożono karę w wysokości 1000 zł za brak informacji o systemach zwrotu opakowań i zasadach ich recyklingu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. kwiecień 2025 15:57