Polska Izba Handlu apeluje do rządu o wsparcie firm działających w sektorze handlu, m.in. w zakresie dostępu do energii niezbędnej do prowadzenia działalności biznesowej. Zdaniem PIH rząd powinien podjąć działania mające na celu zapewnienie dziesiątkom tysięcy polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dostęp do zasobów energetycznych i cieplnych w cenach pozwalających na ich zakup bez ryzyka bankructwa. Jak podkreśla PIH już obecnie rentowność wielu placówek handlowych oscyluje na poziomie 1 proc. lub niżej.
Organizacja będąca reprezentacją handlu detalicznego w Polsce zwraca się także z apelem do rządu o zapanowanie nad zmianami w prawie, które pogarszają warunki prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców.
W apelu Polskiej Izby Handlu czytamy:
Zwracamy się do rządu i parlamentu o wsparcie w okresie kryzysu dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców:
1. Potraktowanie branży handlu jako sektora priorytetowego w zaopatrzeniu w energię oraz zapewnienie dostępu do zasobów zapewniających nieprzerwaną działalność zarówno małym sklepom jak i hurtowniom i centrom dystrybucyjnym.
2. Niezbędne jest aby zarówno rząd jak i parlament podjęły działania mające na celu zapewnienie dziesiątkom tysięcy polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dostęp do zasobów energetycznych i cieplnych w cenach pozwalających na ich zakup bez ryzyka bankructwa.
3. Funkcjonowanie małych przedsiębiorstw handlowych to także dobra legislacja – niestety w chwili obecnej standardy tworzenia prawa w naszym kraju, w szczególności prawa gospodarczego ulegają trwałej erozji co prowadzi do systematycznego pogarszania warunków prowadzenia biznesu. Konieczne jest stworzenie platformy do konsultacji z branżą handlową – szczególnie z reprezentacją dziesiątek tysięcy lokalnych sklepów oraz zapewnienie odpowiednio długiego vacatio-legis – proponowane minimum dla zmian dotykających branżę handlową to 3 miesiące, zalecane co najmniej 6 miesięcy.
Polska Izba Handlu zauważa, że ponad 22 proc. ustaw procedowanych jest w trybie poselskim co oznacza iż strona społeczna nie ma możliwości odniesienia się do nich przed rozpoczęciem sejmowego procesu legislacyjnego. Tylko w 2021 roku uchwalono w Polsce kilkadziesiąt procent więcej ustaw niż przed rokiem.
– Obecnie nie istnieje efektywnie działająca platforma, na której przedsiębiorcy mogliby w sposób konstruktywny przedstawiać swoje problemy rządowi i konsultować rozwiązania jak na przykład funkcjonująca w przeszłości Rada Konsultacyjna przy Ministrze Rozwoju i Technologii, której reaktywację należy przyspieszyć. Żeby prawo było tworzone dobrze i zgodnie z potrzebami przedsiębiorców niezbędne jest, aby konsultacje społeczne były prawdziwymi konsultacjami i głos przedsiębiorców był brany pod uwagę w trakcie jego stanowienia – czytamy w apelu PIH.