Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego otrzymał od Ministerstwa Finansów ważną dla branży interpretacje przepisów dot. kodów GTU. W nowym JPK-VAT pojawił się obowiązek oznaczenia dodatkowym kodem GTU-01 napojów alkoholowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. W myśl tych przepisów napojami alkoholowymi są również produkty kosmetyczne zawierające powyżej 1,2% alkoholu etylowego w składzie.
- Taki przepis stanowiłby ogromne, dodatkowe obciążenie administracyjne dla naszej branży, dlatego od razu wystąpiliśmy do branży z prośbą o doprecyzowanie definicji. Tak, jak od początku przypuszczaliśmy legislator prawdopodobnie nie dopatrzył się tej zależności. W ostatnich dniach otrzymaliśmy oficjalne stanowisko ministerstwa w tej sprawie wskazujące, że przepis obowiązuje jedynie produkty przeznaczone do spożycia – podsumowuje Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.
Cytując Ministerstwo Finansów: „W nowym JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M i JPK_V7K) oznaczenie GTU_01 stosuje się w przypadku dostaw napojów alkoholowych - alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Oznaczenie GTU_01 dotyczy wyrobów przeznaczonych do spożycia. W przypadku dostaw wyrobów kosmetycznych, tj. perfumy, dezodoranty, płyny do dezynfekcji, itp., nie ma obowiązku stosowania oznaczenia GTU_01, nawet gdy towary te zawierają w swoim składzie powyżej 1,2% alkoholu etylowego.”
Czytaj także: Perfum, kosmetyków ani płynów do dezynfekcji nie trzeba oznaczać kodem GTU_01